Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Jest szansa na ożywienie branży obuwniczej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Jest szansa na ożywienie branży obuwniczej w Kalwarii Zebrzydowskiej

12 mln zł na podniesienie kwalifikacji zawodowej i promocję szewstwa

Kolejny krok w kierunku powstania Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w Kalwarii Zebrzydowskiej poczyniony! 22 marca podpisano umowę na wykonanie prac budowlanych związanych z utworzeniem BCU w Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej W uroczystości wzięli udział również m.in. Filip Kaczyński – Poseł na Sejm RP, Rafał Stuglik – Radny Województwa Małopolskiego, przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu Marek Cimer.

 

Roboty będzie wykonywać Przedsiębiorstwo Budowlane FRAKTAL spółka z o.o. z Żywca, a ich koszt to 7 milionów 134 tysiące złotych. Część warsztatów szkolnych zostanie wyburzona, a w ich miejsce powstanie nowa przestrzeń administracyjno-dydaktyczna. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż pochylni oraz windy. Wykonane zostaną również niezbędne roboty instalacyjne w zakresie elektrycznym, teletechnicznym, sanitarnym, a także wentylacji i klimatyzacji. Prace mają się zakończyć się jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy – w KEN-ie ma powstać BCU w branży obuwniczej. Partnerem projektu jest Polska Grupa Producentów Obuwia – stowarzyszenie zrzeszające kilkadziesiąt firm z branży obuwniczej i branż pokrewnych. Pieniądze na realizację przedsięwzięcia pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy – konkursu „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrum doskonałości zawodowej”. Powiat Wadowicki ma otrzymać na ten cel 10 milionów złotych.

Jak mówi Rafał Stuglik „Celem projektu jest odbudowa potencjału produkcyjnego i usługowego sektora obuwniczego, rozumiana jako zapewnienie na potrzeby nowoczesnej gospodarki, wykwalifikowanej kadry pracowników poprzez uzyskanie lub zwiększenie kwalifikacji zawodowych w branży obuwniczej.

Środki te zostaną wydatkowane w większości na modernizację bazy dydaktycznej warsztatów szkolnych w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej, zakup specjalistycznych pomocy dydaktycznych oraz działalność szkoleniowo-doradczą w branży obuwniczej.

 Zobacz również: Powstaje trasa rowerowa Podolsze – Łączany. To będzie prawdziwa gratka dla rowerzystów

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x