Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Festiwal Smaków Wielkanocnych w Stryszowie i otwarcie nowej tężni przyciągnęły tłumy mieszkańców

Festiwal Smaków Wielkanocnych w Stryszowie i otwarcie nowej tężni przyciągnęły tłumy mieszkańców

Serdecznie, kolorowo, z tradycją i najsmaczniej, jak tylko może być.

W sobotę 23 marca 2024 roku w Stryszowie odbył się Festiwal Smaków Wielkanocnych. Mieszkańcy Gminy chętnie przybywali na teren stryszowskiego stadionu LKS Chełm, a powodów do świętowania nie brakowało. Do zebranych przemawiali m.in. Rafał Stuglik – radny Województwa Małopolskiego i Szymon Duman – Wójt Gminy Stryszów.

Pierwszym punktem programu było oficjalne przywitanie przez Wójta Gminy Stryszów wszystkich zebranych, a następnie wystąpienie zaproszonych Gości. W dalszej kolejności nowo otwarta tężnia została uroczyście poświęcona przez proboszcza parafii Stryszów.

Na zgromadzonych czekały pięknie ozdobione stoły wielkanocne z przygotowanymi smakowitymi tradycyjnymi potrawami. Te kulinarne dzieła sztuki zostały wykonane przez utalentowane koła gospodyń wiejskich z terenu całej gminy. Za tę feerię barw, smaków i zapachów, która z pewnością zachwyciła każdego z przybywających, należą im się najwyższe słowa uznania. Bez wątpienia była to uczta nie tylko dla podniebienia, ale i dla oczu wytrawnych koneserów jedzenia

Uroczystość uświetniły występy zespołów wokalnych działających w Gminnym Ośrodku Kultury: Dziecięcego Zespołu Regionalnego oraz Fermaty. Radosne dźwięki akordeonu i pełne mocy głosy naszych śpiewaków skutecznie ociepliły atmosferę po nagłej pogodowej zawierusze, która rozegrała się na zewnątrz.

W tym dniu Stryszowski Klub Senior+ świętował również swoje drugie urodziny. Z tego tytułu w odpowiednim momencie w centrum ogólnego zainteresowania znalazł się imponujący tort. Goście zostali uraczeni kawałkami celebracyjnego ciasta, śpiewali przy tym „Sto lat”, a następnie podziwiali skecz i biesiadę w wykonaniu Seniorów.

W czasie trwania imprezy wszyscy chętni do spędzenia chwili w artystycznym stylu mieli okazję, aby uwić wyjątkowe, kolorowe palmy wielkanocne. Z pomocą instruktorów z GOK-u spore grono entuzjastów tego pomysłu zaczęło fantazyjnie dobierać to gałązki, to kwiatki, to wstążki, tworząc jedyne w swoim rodzaju kompozycje palmowe. Warsztaty te zyskały duże zainteresowanie. Mamy nadzieję, że wykonane palmy podbiły serca rodziny i przyjaciół.

Festiwal Smaków Wielkanocnych okazał się dniem, w którym  nie zabrakło różnorodnego oblicza marcowej pogody ale i wielobarwnych odsłon wielkanocnych kulinariów, tradycji i sztuki.

 

Zobacz również: Regionalne stroje dla Pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Wieprz

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x