Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Jan Duda – Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego uczestniczył w patriotycznej uroczystości w Andrychowie

Jan Duda – Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego uczestniczył w patriotycznej uroczystości w Andrychowie

Podniosła uroczystość odbyła się w parafii św. Macieja i przed muralem w parku.

3 marca w Andrychowie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wspólnie z andrychowianami cześć tym, którzy najlepiej potrafili ocenić znaczenie i wartość słowa wolność, oddali m.in. rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy – przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda,  Janina Milewska-Duda oraz Rafał Stuglik – radny Województwa Małopolskiego.

Na początek ważna myśl. “… Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich […] My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków…” – z ulotki mjr. Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”, Pomorze, 1946 r.

3 marca w Andrychowie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wspólnie z andrychowianami cześć tym, którzy najlepiej potrafili ocenić znaczenie i wartość słowa wolność, oddali m.in. rodzice prezydenta RP Andrzeja Dudy – przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Tadeusz Duda,  Janina Milewska-Duda oraz Rafał Stuglik – radny Województwa Małopolskiego. Po uroczystej mszy św., uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod „Andrychowską Golgotą” przy kościele św. Macieja oraz przed muralem dedykowanym Żołnierzom Wyklętych w Parku Miejskim.

Od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym obchodzonym 1 marca. W ten sposób oddawany jest hołd tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. W powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.

 

Zobacz również: Papieskie medale dla lokalnych społeczników

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x