Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Czy szpital powiatowy w Wadowicach będzie mieć nowego właściciela?

Czy szpital powiatowy w Wadowicach będzie mieć nowego właściciela?

Rząd rozważa decentralizację szpitali.

Być może jeszcze w I kwartale br., może powstać projekt ustawy mającej na celu restrukturyzację szpitali. W założeniu ma zmniejszyć biurokrację i sięgające blisko 15 mld zł zadłużenie publicznych lecznic.

Z analiz Ministerstwa Zdrowia wynika, że problem zarządzania szpitalami wynika z braku profesjonalnej kadry. Dlatego chce stworzyć nowy zawód menedżera ochrony zdrowia. Zatrudnienie na stanowisku dyrektora zarządzającego szpitalem publicznym miałoby wymagać państwowej licencji, potwierdzanej egzaminem państwowym, a jej utrzymanie wymagałoby stałego potwierdzania kwalifikacji na zasadzie kształcenia ustawicznego.

Resort chce wziąć na siebie także walkę z długami szpitali, czym miałaby się zająć specjalna agencja restrukturyzacyjna, oferująca placówkom pomoc w zarządzaniu zobowiązaniami. Dziś w ramach jednego podmiotu można spotkać kilka organów tworzących, bo kto inny zatrudnia lekarzy w pogotowiu, a kto inny pracowników szpitalnego oddziału ratunkowego działających w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego. W takich warunkach bardzo trudno o standaryzację. Zmniejszenie liczby organów tworzących może to zmienić. Niedawno Minister Zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali. Jak mówił, pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli powodują bałagan organizacyjny.

„Szpitale powiatowe rozważane są jako te, które w pierwszej kolejności powinny być poddane takim zmianom, jeśli chodzi o zasady czy zakres właścicielstwa. Muszę zastrzec, że to jest jedna z opcji – ja uznaję ją za najbardziej prawdopodobną. Z mojego punktu widzenia istnieje olbrzymia potrzeba zmiany w tym zakresie” – ocenił Niedzielski.

Wygląda na to, że być może w nieodległej perspektywie szpital Powiatowy w Wadowicach będzie miał nowego właściciela.

 

zobacz również: Nowe wytyczne w sprawie ograniczeń epidemiologicznych. W Wadowicach trwa rejestracja chętnych do szczepienia

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej komentowane
Inline Feedbacks
View all comments
Pielęgniarka

Właściciel właścicielem ale nowy dyrektor by się przydał

1
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x