Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Dworzec kolejowy w Wadowicach odzyskał dawny blask

Dworzec kolejowy w Wadowicach odzyskał dawny blask

Połączenie tradycji z nowoczesnością dało wspaniały efekt.

Zakończył się remont zabytkowego budynku dworca PKP w Wadowicach. Dzięki rewitalizacji dofinansowanej ze środków unijnych powstało wyjątkowe miejsce, gdzie nowoczesność miesza się z epoką galicyjską. Dopasowane zarówno do potrzeb turystów, jak i mieszkańców. Z atrakcjami dla dorosłych i dla dzieci. Odjechany dworzec, stacja kultury i centrum nauki SOWA – wszystko w jednym miejscu. W uroczystym otwarciu odrestaurowanego dworca kolejowego uczestniczyła Iwona Gibas z zarządu województwa i radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Rafał Stuglik.

Dzięki tej modernizacji dworzec będzie teraz nie tylko nowoczesnym miejscem dla pasażerów, ale również unikatowym centrum aktywności społecznej. W budynku dworca znajdzie się m.in. klimatyczna restauracja i kawiarnia, strefa relaksu i poczekalnia dla podróżnych.

W budynku dworca kolejowego w Wadowicach oprócz przytulnej poczekalni znajdzie się także Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA) i Stacja Kultury, czyli kolejna siedziba Wadowickiego Centrum Kultury z salą konferencyjną oraz salą ekspozycyjną.

Centrum edukacyjne SOWA zostało stworzone przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik. SOWA składa się z przestrzeni wystawienniczej z 18 nowoczesnymi eksponatami. To właśnie tutaj zwiedzający zmierzą się m.in.: z logicznymi łamigłówkami, spróbują rysować na piasku, czy sprawdzą jak mogliby wyglądać gdyby ich twarze były idealnie symetryczne. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających jest również Majsternia, czyli przestrzeń swobodnego tworzenia, gdzie każdy bez względu na wiek może spróbować wykonać konkretne zadanie, zgodnie z wcześniej przygotowanym opisem i materiałami. Wszelkie działania, których realizacji podejmą się goście, będą oparte na samodzielnym poszukiwaniu, odkrywaniu i eksperymentowaniu.

Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych centrów nauki, do których przenoszone są najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik. Powstają one w całym kraju. SOWA w Wadowicach jest już 32 Strefą na terenie Polski. Nowopowstały obiekt daje jeszcze więcej możliwości do realizowania działań kulturalnych skupionych na potrzebach lokalnej społeczności. SOWA to idealne miejsce do organizacji wydarzeń edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Warto podkreślić, że zmodernizowany dworzec wpisuje się stylem i formą w historię ziemi Wadowickiej z okresu Galicji. Dlatego też fasada istniejącego budynku pozostała w większości bez zmian. Gruntownie przebudowana została poczekalnia, przy której powstała strefa relaksu. Forma i styl skrupulatnie oddają ducha galicyjskiego dworca PKP. Posadzka została wykonana z płytek terakotowych, nawiązujących do dawnych zdobień, co w połączeniu z zachowanymi żyrandolami oraz kasami w pełni oddaje historię tego miejsca.Koszt tej inwestycji to 14,7 mln zł, z czego prawie 8,4 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

Zobacz również: Wadowicki dworzec autobusowy w nowej odsłonie

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x