Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kolejarze z Wadowic uczcili swoją Patronkę

Kolejarze z Wadowic uczcili swoją Patronkę

Oprawie liturgicznej towarzyszył kolejarski sztandar, tym razem z węzła kolejowego w Suchej Beskidzkiej.

W dniu 25 listopada każdego roku Kościół liturgicznie wspomina dziewicę i męczenniczkę św. Katarzynę Aleksandryjską, która podczas ostatniej fali prześladowań chrześcijan w IV w. po Chrystusie poniosła śmierć męczeńską.

Według tradycji została złamana kołem. Dlatego od 1990 r. na wzór przedwojenny polscy kolejarze obrali ją za swą Patronkę, obchodząc w tym dniu swoje święto – Dzień Kolejarza. Dlatego 23 listopada br. w wadowickiej Bazylice Mniejszej sprawowana była Msza św. w intencji kolejarzy. Uczestniczyli w niej zarówno kolejarze czyni zawodowo, jak również emeryci. Podczas celebracji modlono się zarówno za żyjących, jak również za zmarłych pracowników kolei. Oprawie liturgicznej towarzyszył kolejarski sztandar, tym razem z węzła kolejowego w Suchej Beskidzkiej.

Poprzedni zabytkowy sztandar wadowickich kolejarzy pochodzący w 1921 r. został w ubiegłym roku przekazany do zbiorów wadowickiego Muzeum Miejskiego. Po Mszy św. odbyło się okolicznościowe spotkanie środowiska kolejarskiego w jednej z wadowickich kawiarni.

 

Zobacz również:Stuletni sztandar kolejarski w Muzeum Miejskim w Wadowicach

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x