Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Linia kolejowa nr 103 między Wadowicami a Trzebinią będzie reaktywowana

Linia kolejowa nr 103 między Wadowicami a Trzebinią będzie reaktywowana

Choć pociągi zniknęły z niej ponad dekadę temu, to mieszkańcy domagają się jej przywrócenia.

W Muzeum Regionalnym w Bachowicach odbyło się spotkanie z udziałem Andrzeja Adamczyka – Ministra Infrastruktury oraz władz samorządowych Województwa Małopolskiego, Wójtów oraz Burmistrzów okolicznych gmin, Dyrekcji PKP-PLK oraz Prezesa Koleje Małopolskie. Przedmiotem spotkania była przyszłość nieczynnej linii kolejowej nr 103.

Przypomnijmy, że ruch pasażerski na linii kolejowej nr 103 Wadowice-Spytkowice-Trzebinia został zawieszony  7 października 2002 roku. Od tego czasu rozpoczęła się powolna degradacja tego malowniczego szlaku. Z powodu kradzieży torów nieprzejezdny jest odcinek Wadowice – Spytkowice, a także Trzebinia – Okleśna. Odbywa się na niej sporadycznie jedynie ruch towarowy pociągów zdawczych między Spytkowicami a Zakładami Chemicznymi w Alwernii). W Okleśnej pociągi kierowane są na bocznicę tych zakładów własnym torem.

Z deklaracji ministra Adamczyka wynika, że rozpoczynamy proces rewitalizacji linii kolejowej 103 Trzebinia – Spytkowie – Wadowice z docelowym włączeniem jej w system połączeń regionalnych i aglomeracyjnych.

Od grudnia tego roku pociągi linii SKA2 Kraków Główny –  Przeciszów będą rozpoczynały i kończyły swój bieg w Oświęcimiu!

Już w przyszłym roku Polskie Linie Kolejowe rozpoczną przebudowę przystanków: Spytkowice Kępki oraz Ryczów.

„Jestem przekonany, że to kolejna historyczna chwila dla naszej Gminy i całego regionu” – mówi Mariusz Krystian – Wójt gminy Spytkowice, organizator spotkania.  

Rafał Stuglik – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego cieszy się z zapowiedzi ministra Adamczyka „ Mamy to! Linia kolejowa nr 103 Trzebinia – Spytkowice – Wadowice do reaktywacji! Taką deklarację złożył Minister Infrastruktury – Andrzej Adamczyk podczas wczorajszego spotkania w Bachowicach. Przypomnę, że linia nr 103 była zawieszona dla ruchu pasażerskiego od 7 października 2002 roku. Cieszę się, że Małopolska stawia na kolej!

 

Zobacz również:Na kolejowej “117” pojawi się nowa para pociągów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x