Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Premier poinformował o przedłużeniu obecnych obostrzeń

Premier poinformował o przedłużeniu obecnych obostrzeń

Poinformowano również co ze szkolnymi egzaminami końcowymi.

W czwartek (09.04) po godzinie 13 odbyła się konferencja prasowa Premiera i Ministra Zdrowia, na której ogłoszono przedłużenie wszystkich dotychczasowych obostrzeń. Poinformowano również co ze szkolnymi egzaminami końcowymi.

Zdajemy sobie sprawę, że okres kwarantanny jest dla wszystkich uciążliwy. Mamy wiele analiz, że gdybyśmy nie stosowali tych nakazów i zakazów to bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu. Mielibyśmy nie 5,5 tys. zachorowań, a może 40 tys. i więcej – mówi Premier Mateusz Morawiecki.

Do 19 kwietnia zostaję przedłużone obowiązujące zakazy:

– zamknięcie galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług. Dotyczy to też limitu osób w sklepach i kościołach,

– wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry,

– korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich;

– dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Egzaminy końcowe w szkołach, zostają przesunięte, najprawdopodobniej na drugą połowę czerwca. O dokładnym terminie Rząd poinformuje najpóźniej 3 tygodnie przed egzaminami.

Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania.

Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły i uczelnie oraz żłobki i przedszkola. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców będzie przedłużony. Chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom, którzy świadczą naukę w trybie zdalnym. Jakość tej nauki coraz bardziej się poprawia.

Od 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa dla każdej osoby poruszającej się po przestrzeni publicznej. Z racji ograniczonej dostępności maseczek na rynku, może to być np. szalik, czy chusta.

Na najbliższe 20 dni, zgodnie z prawem międzynarodowym, do 3 maja zamknięte będą granice. Obowiązywać będą te zasady jak do tej pory, w tym np. obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Żyjemy w czasie ogromnej niepewności. Trudno przewidzieć co będzie w najbliższym czasie. Państwo musi funkcjonować, urzędy muszą funkcjonować online. Staramy się szybko przebudować państwo, żeby dało się żyć i pracować – dodaje Premier.

W trakcie konferencji Rząd poinformował również o spędzeniu Świąt Wielkanocnych w gronie tylko najbliższej rodziny, z którą mieszka się na co dzień. Dodał także, że istnieje duże pradopoboieństwie przedłużenia niektóre obostrzeń. Po świętach zostanie przedstawiony dokładnie przemyślany plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej.

Podziel się tym wpisem: