Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Przybywa pociągów na trasie Oświęcim – Kraków

Przybywa pociągów na trasie Oświęcim – Kraków

Samorządowcy dotrzymali słowa.

Od niedzieli 10 grudnia br. obowiązuje nowy kolejowy rozkład jazdy na lata 2023/24. Będzie on (z pięcioma okresowymi korektami) obowiązywał do 14 grudnia 2024 r. Jakie przyniesie on zmiany dla mieszkańców zachodniej Małopolski, w tym przede wszystkim dla powiatu wadowickiego?

Na linii kolejowej nr 94 (Kraków Płaszów-Skawina-Spytkowice-Oświęcim) rozkład ów przynosi najbardziej istotną i pozytywną zmianę. Wszystkie kursy pociągów Kolei Małopolskich kursujące dotąd w relacji Kraków-Przeciszów zostały wydłużone do Oświęcimia. Co więcej, pociągi te w liczbie 19 par w ciągu doby kursować będą w miarę równych odstępach czasu praktycznie od wczesnego rana do później nocy. Niektóre z nich pojadą nawet dalej, na północ od Krakowa: do  Miechowa, Kozłowa za Tunelem, a także do Sędziszowa (Świętokrzyskie). Zatem jest to wiadomość szczególnie korzystna dla mieszkańców “nadwiślańskiej” części powiatu wadowickiego: gmin Brzeźnica i Spytkowice. Zawdzięczają oni te nowe połączenia przede wszystkim wieloletnim staraniom Radnego Wojewódzkiego Rafała Stuglika.

Również na linii kolejowej nr 97, biegnącej południowo-wschodnią krawędzią powiatu wadowickiego sporo nowości. W gminie Stryszów od 10 grudnia br. działa nowy przystanek pod nazwą Dąbrówka Jezioro Mucharskie, który umożliwi turystom  wygodnie dotarcie z aglomeracji krakowskiej pod nowy zbiornik wodny. Na trasie Kraków – Zakopane (przez Kalwarię Zebrzydowską Lanckoronę) począwszy od 22 grudnia br. pojawi się aż sześć bezpośrednich par pociągów (dotychczas były to zaledwie trzy pociągi). Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, z chwilą uruchomienia czterech par pociągów dalekobieżnych, kalwarianie będą mogli w ciągu zaledwie 35 minut dojechać do centrum Krakowa.

Na razie na linii kolejowej nr 117 (Kalwaria – Wadowice – Bielsko) rozkład pociągów praktycznie pozostaje bez zmian. Do niewielkich zmian należy zaliczyć, iż wszystkie bez wyjątku pociągi pojadą do Krakowa i z powrotem łącznicą (linia kolejową nr 621) omijając Kalwarię Lanckoronę). Pierwszy poranny pociąg z Wadowic do Bielska pojedzie kilkanaście minut wcześniej. Od 22 grudnia br. do 29 lutego 2024 r. będzie ponownie kursował pociąg PKP Intercity “Podhalanin” relacji Szczecin Gł. – Zakopane i z powrotem z postojami w Kętach, Andrychowie i Wadowicach. Odjazd w kierunku Zakopanego nastąpi nieco wcześniej (już po godz. 4-tej rano, powrót po godz. 22-giej). Kolej w tym przypadku tłumaczy się ograniczoną przepustowością i remontami niektórych linii.

Z dniem 10 marca 2024 r. nastąpi kolejna korekta obowiązującego rozkładu jazdy.

 

Zobacz również: Dworzec kolejowy w Wadowicach odzyskał dawny blask

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x