Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Rewelacyjne wiadomości z małopolskich torów

Rewelacyjne wiadomości z małopolskich torów

Na linię kolejową nr 94 (Kraków Płaszów Skawina – Spytkowice – Oświęcim) powracają pociągi pasażerskie.

Dla mieszkańców dwóch gmin położonych w północnej części powiatu wadowickiego (Brzeźnicy i Spytkowic) od 12 grudnia br. szykuje się prawdziwa “kolejowa rewolucja”.

Jak informuje Rafał Stuglik – radny Województwa Małopolskiego wkrótce wznowione zostaną połączenia kolejowe na linii nr 94.

“Według danych Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym odpowiedzialny jest za organizacje przewozów pasażerskich w obrębie województwa, po wielu latach przerwy na linię kolejową nr 94 (Kraków Płaszów – Skawina – Spytkowice – Oświęcim) ponownie powrócą regularne pociągi pasażerskie.

W ostatnich latach na tej linii kursował jedynie okazjonalny pociąg weekendowy do zatorskiego parku rozrywki oraz nieliczne pociągi dalekobieżne, w tym do Pragi i Wiednia, co  było związane z przebudową linii Kraków-Katowice.

Aktualnie na całej długości linii kolejowej nr 94 kończą się gruntowne prace modernizacyjne, polegające m.in. na wymianie torowiska, rozjazdów oraz podwyższaniu wysokości peronów, w celu umożliwienia dostępu do kolei osobom niepełnosprawnym. Od nowego rozkładu jazdy na lata 2021/22 na tej linii przewiduje się codzienne kursowanie aż 19 (!) par pociągów, obsługiwanych przez Koleje Małopolskie w ramach trasy kolejowej SKA4.

Z Krakowa Głównego w kierunku Oświęcimia pociągi odjeżdżać będą w regularnych odstępach co godzinę, począwszy od 4.20 do 22.20, a z Oświęcimia do Krakowa Głównego, również co godzinę,  od 4.25 do 22.25.

Pociągi będą obsługiwane nowoczesnymi składami,  z klimatyzacją oraz dostępem do Internetu. Po modernizacji linii pociągi te będą mogły rozwijać prędkość do 100 km/godz., a czas przejazdu ze stolicy Małopolski do Oświęcimia i z powrotem wyniesie około półtorej godziny.

Z tej oferty skorzystają nie tylko pasażerowie na stacjach Brzeźnica i Spytkowice, ale również na przystankach: Półwieś, Ryczów i Spytkowice Kępki,  położonych w powiecie wadowickim” – informuje Rafał Stuglik, który od wielu lat zabiega o wznowienie połączeń kolejowych na linii nr 94.

Zobacz również: W powiecie wadowickim powstaną nowe przystanki kolejowe

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x