Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Ruszyła aplikacja Kwarantanna Domowa

Ruszyła aplikacja Kwarantanna Domowa

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową, z którą wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy.

W weryfikacji przestrzegania zasad kwarantanny pomagają policjanci sprawdzając miejsca pobytu osób takich osób. Za jej złamanie może zostać nałożona grzywna nawet do 30 tysięcy złotych. Aby ułatwić weryfikację ściągnij aplikację Kwarantanna domowa.

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji Kwarantanna domowa. Udostępnianie jej zaczyna się od poniedziałku (23.03).  Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki aplikacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store.

WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.

Aplikację najlepiej zainstalować od razu po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego. Aplikację aktywuje się za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który przyjdzie w wiadomości SMS. Zaraz po aktywacji aplikacji przyjdzie wiadomość z pierwszym zadaniem. Zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne.

Każdego dnia do osób objętych kwarantanną – które zainstalowały i aktywowały  aplikację –  SMSem będzie wysyłana prośba o wykonanie zadania – zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii.

Aplikacja będzie aktualizowana każdego dnia. Bądźmy odpowiedzialni. Warto sobie pomagać w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

Zobacz również << Przewodnik przedsiębiorcy w czasie epidemii koronawirusa >>

Podziel się tym wpisem: