Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wadowicki dworzec autobusowy w nowej odsłonie

Wadowicki dworzec autobusowy w nowej odsłonie

Świetna lokalizacja, nowoczesna infrastruktura i funkcjonalność – to niewątpliwe atuty nowego obiektu.

Prawie dwa lata trwała przebudowa dworca autobusowego w Wadowicach. Zakres prac tego projektu był ogromny. Po modernizacji dworzec zyskał nowe funkcje: dwupoziomowego parkingu dla samochodów, miejsca przyjaznego rowerzystom oraz centrum przesiadkowego. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, a jej koszt to ponad 13,7 mln zł.

W środę (15.11) zorganizowano w tej sprawie konferencję prasową, w której wzięli udział: marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas, burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz radny wojewódzki Rafał Stuglik.

W ramach inwestycji powstał dwupoziomowy parking z windą i klatką schodową. Na dole znalazły się stanowiska dla autobusów i busów oraz stanowiska dla rowerów ze stacją serwisową. Na górze powstał z kolei parking dla samochodów osobowych na 70 miejsc, w tym trzy miejsca dla osób z niepełnosprawnością dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, które zostaną uruchomione po wyłonieniu operatora. Na zewnętrznych ścianach budynku wykonana zostanie jeszcze elewacja. Ten ostatni etap inwestycji nie stanowi jednak żadnych przeszkód, aby dworzec można było otworzyć.

Obok wybudowano nowy dwupiętrowy budynek, który stanowi zaplecze dworca. Znalazły się w nim biuro dyspozytorów dworca, poczekalnia dla pasażerów oraz lokal użytkowy przeznaczony pod mały punkt gastronomiczny, który jest w trakcie przetargu

Pomiędzy jednym, a drugim budynkiem powstał plac do zawracania oraz stanowisko do mycia autobusów. Cały dworzec jest oświetlony i objęty monitoringiem. Wokół dworca zamontowano ławki, kosze na śmieci, urządzono strefę zieleni.

Dworzec autobusowy powstał w ramach stworzenia zintegrowanego transportu miejskiego w Wadowicach poprzez budowę węzła przesiadkowego, ścieżek pieszo-rowerowych oraz parkingów Park&Ride, czyli Parkuj i Jedź. To program, mający na celu pozostawienie przez kierowców samochodów na parkingach, które zlokalizowane są na obrzeżach miasta, a następnie korzystanie z transportu publicznego bądź roweru czy hulajnogi. W ramach tego projektu, oprócz dworca powstały również dwa dodatkowe oświetlone parkingi park & ride: przy dworcu PKP oraz przy ul. Sienkiewicza w Wadowicach, na których znalazło się łącznie 248 miejsc dla samochodów, wiaty i serwisy naprawcze dla rowerów oraz inteligentne systemy transportowe. Wybudowano także ścieżkę rowerową oraz chodniki wzdłuż obwodnicy Wadowic i dróg krajowych nr 52 i nr 28 oraz dróg gminnych na odcinku pomiędzy ul. Graniczną, a ul. Polną w Wadowicach, o łącznej długości ok. 5 km.

Ta inwestycja jest kolejnym przykładem na to, Małopolska się zmienia, pięknieje na naszych oczach. Jestem przekonany, że to duże przedsięwzięcie, będące w pewnym sensie zamknięciem całego systemu komunikacyjnego, będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom Wadowic, całego powiatu wadowickiego i podróżnym odwiedzającym to wyjątkowe miejsce, związane ze św. Janem Pawłem II, patronem Małopolski – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Bardzo się cieszę, że już od jutra mieszkańcy Wadowic i okolic będą mogli korzystać z nowoczesnego dworca, dwupoziomowego parkingu i centrum przesiadkowego. To bardzo potrzebna inwestycja, która z pewnością przyczyni się do poprawy jakości transportu w tej części Małopolski i przełoży się również na zwiększenie ruchu turystycznego – dodała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Nowy obiekt ma wiele atutów, które pozwalają mu wpływać na inne dziedziny życia społeczno-gospodarczego. Dobra lokalizacja, bliskość dworca kolejowego, niedaleka odległość do centrum miasta, zakładów pracy i szkół – to wszystko powoduje, że korzystający z tego miejsca mają zapewnione bezpieczeństwo i komfort podróżowania – dodał radny Rafał Stuglik.  

 

Zobacz również: Ruszyła budowa szkoły na Campusie Bemke

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x