Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej obchodzi Jubileusz 75 – lat. Wspaniały prezent od samorządu wojewódzkiego

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej obchodzi Jubileusz 75 – lat. Wspaniały prezent od samorządu wojewódzkiego

Zebrani goście odbyli podróż w czasie od roku 1948, w którym została założona Biblioteka, aż do czasów współczesnych.

W roku 2023 przypada 75 – lecie  istnienia Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej.  Z tej okazji, 30 listopada br. odbyły się  główne uroczystości Jubileuszowe.

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej została założona w 1948 roku, ale jej tradycja sięga prawie 100 lat. Zaraz po odzyskaniu niepodległości, w 1918 roku, w mieście powstała Czytelnia Mieszczańsko- Ludową, która mieściła się w budynku Urzędu Miejskiego. Czytelnia prowadziła swoją działalność do II wojny światowej.  W 1958 roku, w 10 rocznicę powstania, Biblioteka Publiczna została zarejestrowana. Jej księgozbiór liczył wówczas 5622 woluminy, z Biblioteki korzystało 354 czytelników.

W 1961 roku Biblioteka otrzymała nowe pomieszczenie, dzięki czemu mogła powstać maleńka czytelnia, a powiększające się zbiory zyskały większą powierzchni magazynową. Od stycznia 1975 roku rozpoczął działalność Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy 1 Maja 17 ( obecnie ul. 3 Maja), a Wypożyczalnia dla Dorosłych została przeniesiona do lokalu przy ulicy Sądowej 2. W 1976 zmieniono status Biblioteki; z miejskiej, na miejsko- gminną. Od tej pory punkty biblioteczne na terenie gminy zostały przekazane pod opiekę Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Były to Filie: w Barwałdzie Średnim, Brodach, Leńczach, Przytkowicach, Stanisławiu Dolnym i Zebrzydowicach. W latach 1989- 1992 funkcjonowała także Filia Biblioteki w Zarzycach Wielkich, a w latach 1986-1991 Filia w Bugaju. 18 lipca 1985 roku oddano do użytku nowy budynek Biblioteki przy al. Jana Pawła II 24, w którym Biblioteka ma swą siedzibę po dzień dzisiejszy. Zreorganizowano wewnętrznie strukturę Biblioteki tworząc kilka działów: Dział gromadzenia i opracowywania zbiorów, Dział administracyjny, Dział udostępniania zbiorów składający się z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży oraz Wypożyczalni dla dorosłych i Czytelni. Dzięki lepszym warunkom lokalowym poszerzono ofertę dla mieszkańców o nowe formy pracy – konkursy, wystawy, spotkania literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi z terenu miasta i gminy Kalwaria, którzy tworzyli i tworzą jej historię. Od 2003r. Biblioteka Publiczna posiada osobowość prawną. W 2008 roku nadano jej imię Stanisława Wyspiańskiego.

W latach 2013 – 2015 Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczyła w ogólnopolskim Programie Rozwoju Bibliotek. Efektem jest powstanie Strategii Rozwoju Biblioteki na lata 2014 – 2018 i poszerzenie kompetencji Zespołu Biblioteki. Dzięki Programowi budynek Biblioteki w Kalwarii oraz filie biblioteczne w Brodach, Leńczach, Przytkowicach i Stanisławiu Dolnym uzyskały nową identyfikację wizualną.

Tyle z kart historii.  Z okazji Jubileuszu Bibliotece nadano szczególne wyróżnienie: Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego Srebrny Medal Polonia Minor „ jako wyraz uznania za upowszechnianie kultury słowa pisanego i mówionego oraz podejmowane działania na rzecz rozwoju czytelnictwa w regionie”. Na ręce Dyrektora Biblioteki medal wręczył przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Rafał Stuglik. Listy gratulacyjne wręczyli Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Jerzy Woźniakiewicz oraz Dyrektor Wadowickiej Biblioteki Publicznej, Bożena Płonka.

75  lat Biblioteki to okazja nie tylko do refleksji, ale także świętowania. Uroczystość dopełniło spotkania autorskie ze znaną pisarką Joanną Szarańską, mieszkającą w okolicy Kalwarii Zebrzydowskiej. Spotkanie poprowadził Edward Przebieracz– pisarz, dziennikarz, dyrektor Wydawnictwa św. Macieja Apostoła. Uroczystość uświetnił swoim występem Wojciech Góralczyk, student Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jubileusz nie był jednorazowym wydarzeniem, ale okazją do organizacji w ciągu roku szeregu działań
i spotkań dla czytelników. W roku Jubileuszu Biblioteki zorganizowano cykl zajęć „ Urodziny Biblioteki ze Stanisławem Wyspiańskim”. Przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej i średniej z naszego miasta mieli okazję poznać życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
Ponadto z okazji Jubileuszu przygotowana została wystawa „ Stanisław Wyspiański – Patron Biblioteki”, która prezentuje życie i dorobek artystyczny twórcy, a także jego związki z Kalwarią Zebrzydowską. Wystawa dostępna jest dla mieszkańców w lokalu Biblioteki w Kalwarii.

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zaaranżowano retro atelier, gdzie do 18 grudnia można zrobić okolicznościowe zdjęcie z okazji Jubileuszu 75-lecia Biblioteki. Zapraszamy!

 

Zobacz również: Medal „ Polonia Minor” dla Kuchni Św. Brata Alberta w Andrychowie

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x