Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kalwaryjska szopka zachwyca swoim pięknem

Kalwaryjska szopka zachwyca swoim pięknem

To jedna z największych ruchomych szopek w Polsce.
foto: Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej

Szopka znajduje się w Sanktuarium Pasyjno – Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Powstała na podeście o powierzchni 30 m kw. Ustawionych na nim zostało ponad 100 figur statycznych i ok. 50 ruchomych. „Jak co roku, również i w tym, w dekoracji znajdą się nowe elementy, które zostały przywiezione z Neapolu” – powiedział o. Tarsycjusz  z kalwaryjskiego sanktuarium.

Kalwaryjska szopka zawsze jest tradycyjna. Nie ma w niej nawiązań do współczesności. Zachwyca nie tylko rozmiarem i ilością figur, w tym ruchomych, ale także kunsztem wykonania.  „Prezentuje codzienne życie mieszkańców Betlejem, ich zawody, miejsca pracy i domostwa. Centralne miejsce zajmie grota ze świętą rodziną” – mówi o. Tarsycjusz.

Ojcowie bernardyni serdecznie zapraszają do odwiedzenia kalwaryjskiej szopki. Można ją oglądać codziennie od 6.00 do 17.45, a w sobotę i niedzielę do 18.00. Szopka uruchamiana jest w czasie, kiedy w bazylice nie ma Mszy św.

Tworzenie szopek w klasztorach to wielowiekowa tradycja. Pierwszą w 1223 r. zbudował w Greccio we Włoszech św. Franciszek.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Od początku opiekuje się nim zakon Bernardynów.

Zobacz również: „Dziś dzień wesoły” czyli Orszak Trzech Króli w Wadowicach

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x