Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kalwaryjski „Sokół” po rejestracji sądowej

Kalwaryjski „Sokół” po rejestracji sądowej

W Kalwarii Zebrzydowskiej gniazdo „ Sokoła” założył w roku 1898 Władysław Niemczynowski.

W ostatnich dniach sąd rejestrowy w Krakowie wydał postanowienie o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego (rejestru stowarzyszeń) Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego “Sok” z siedzibą w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Oznacza to, że kalwaryjski “Sokół” wznawia swą działalność po raz pierwszy od 1939 r. Przypomnijmy tu, że w okresie galicyjskim i międzywojennym na terenie dzisiejszego powiatu wadowickiego działały cztery gniazda sokole: w Wadowicach (założone w 1887 r.), Kalwarii Zebrzydowskiej (1898), Andrychowie (1903) i Choczni (1911). Miano również w 1914 r. założyć gniazdo “Sokoła” we Wieprzu, ale wybuch I wojny światowej skutecznie zniweczył te plany.

Po II wojnie światowej komuniści najpierw zawiesili, a następnie zdelegalizowali wszelką działalność sokolą na terenie całego kraju, w tym w powiecie wadowickim. Dopiero po przemianach ustrojowych w Polsce organizacje sokole mogły wznowić działalność. Wznowiły je również w powiecie wadowickim. Najpierw stało się to w Wadowicach (1990 r.), a następnie w Andrychowie (2018 r.). W praktyce “Sokół” kalwaryjski będzie drugim czynnym gniazdem sokolim po andrychowskim, ponieważ wadowicki “Sokół” od 2017 r. nie przejawia żadnej działalności.

Myśl powołania do życie “Sokoła” w Kalwarii zrodziła się we wrześniu ub.r. podczas uroczystości związanej z nadaniem jednej z ulic im. Władysława Niemczynowskiego, założyciela “Sokoła” w mieście oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej jego pamięci. Następnie z początkiem listopada ub. r. ukonstytuowały się władze statutowe “Sokoła”. Prezesem kalwaryjskich “sokołów” został Piotr Janusiewicz, dyrektor miejscowego liceum, a zarazem przewodniczący Rady Miasta. Siedziba “Sokoła” w Kalwarii Zebrzydowskiej mieści się w budynku tamtejszego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych (liceum ogólnokształcącego).

Pierwszą imprezą sokolą będzie turniej sprawnościowy dla uczniów szkół średnich powiatu wadowickiego, który odbędzie się w hali sportowej przy kalwaryjskim liceum w najbliższą środę, tj. 15 czerwca br.

 

Zobacz również: Patriotyczna uroczystość w Kalwarii Zebrzydowskiej

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x