Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kaplica w Ryczowie doczekała się renowacji

Kaplica w Ryczowie doczekała się renowacji

Kaplica odzyskała dawny blask.

Kaplica na cmentarzu parafialnym w Ryczowie została odnowiona dzięki staraniom księdza proboszcza Adama Ogiegło i Wójta gminy Spytkowice Mariusza Krystiana. Całkowita wartość inwestycji to kwota 280 tysięcy złotych. Zadanie zostało współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, skąd udało się pozyskać 100 tysięcy złotych. Kolejne 100 tysięcy zostały przekazane z budżetu gminy Spytkowice, a pozostałą część uzupełniły środki finansowe parafii.

Właściwe prace związane z kompleksową konserwacją kaplicy grobowej rozpoczęły się w październiku 2019 r. Polegały one na remoncie odwodnienia, remoncie i wymianie pokrycia dachowego i obróbek blacharskich, odrestaurowaniu elementów ceglanych i kamiennych, konserwacji elementów stalowych i remoncie stolarki okiennej i drzwiowej.

Kaplica cmentarna pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego pochodzi z 1861 roku. Jej fundatorem był ówczesny właściciel Ryczowa – Tytus Drohojowski. Kaplica powstała jako mauzoleum dla jego przedwcześnie zmarłej żony, Seweryny z Brandysów. Dzięki podjętym działaniom udało się przywrócić dawny blask kolejnemu zabytkowi architektonicznemu na terenie gminy.

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x