Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Piotr Turkiewicz małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków

Piotr Turkiewicz małopolskim wojewódzkim konserwatorem zabytków

Ochrona zabytków pod okiem doświadczonego naukowca.
foto: Małopolski Urząd Wojewódzki

Na wniosek generalnego konserwatora zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego dr. Jarosława Sellina wojewoda małopolski Łukasz Kmita powołał dziś, tuż po godzinie 17:00, na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr. inż. arch. Piotra Turkiewicza.

Dr inż. arch. Piotr Turkiewicz ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki oraz podyplomowe studia z zakresu badań i analiz architektury historycznej na Politechnice Krakowskiej im. T. Kościuszki. Stopień naukowy doktora uzyskał na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie, gdzie dotychczas prowadził Pracownię Projektowania Architektonicznego. Jest autorem licznych projektów z zakresu architektury, wystawiennictwa oraz wnętrz realizowanych m.in. dla takich instytucji jak Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Narodowe w Krakowie czy Instytut Cervantesa.

– Życzę Panu Doktorowi powodzenia na stanowisku małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Niezmiennie przypominam, że zarówno od wszystkich wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, jak i od każdej jednostki administracji zespolonej oczekuję sprawnego i skutecznego prowadzenia spraw. Ma to szczególne znaczenie w tak ważnym obszarze, jakim jest ochrona zabytków – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dziękuję za powierzoną mi misję, bo właśnie tak pojmuję funkcję małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Szczególnie tu, w Małopolsce, mamy przekonanie, że zabytki są naszym dobrem narodowym i jakie takie podlegają szczególnej i bezwarunkowej ochronie. Moje zainteresowania naukowe i dotychczasowe doświadczenie zawodowe koncentrowały się właśnie wokół szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego. Dołożę wszelkich starań, aby miało ono należytą ochronę – mówi dr inż. arch. Piotr Turkiewicz.

zobacz również: Mecenat Małopolski  I edycja 2022

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x