Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

„Stara” Szkoła w Choczni będzie wpisana do rejestru zabytków

„Stara” Szkoła w Choczni będzie wpisana do rejestru zabytków

Konserwator obiecała pomoc w uzyskaniu dotacji na prace budowlane i konserwatorskie.
foto: facebook Bartosz Kaliński

Bartosz Kaliński – Burmistrz Wadowic pochwalił się nowy zabytkiem na ternie gminy.  „ Właśnie wpłynęła do nas informacja od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, że „stara” szkoła w Choczni będzie wpisana do rejestru zabytków. Nie ma więc mowy o jej wyburzeniu” – informuje na swoim facebooku Burmistrz Kaliński.

Przypomnimy, że „stara” szkoła jest opuszczona od 1998 roku. Od pięciu lat jest zabezpieczona siatkami, bo gzyms się z niej sypie i zagraża przechodniom a dach grozi zawaleniem… Rada Miejska jeszcze w 2008 roku podjęła decyzję, by budynek sprzedać w trybie przetargowym. Od listopada 2013 do sierpnia 2019 roku gmina przeprowadziła aż sześć przetargów, niestety nikt do nich nie przystąpił. Została podjęta również próba sprzedaży tej nieruchomości w rokowaniach, ale i tu nie wpłynęła żadna oferta. Nikt nie był zainteresowany zakupem.

Budynek więc stał i niszczał nadal oraz… generował koszty. W październiku ubiegłego roku Rada Miejska podjęła więc decyzję o rozbiórce budynku. Ta informacja ucieszyła mieszkańców Choczni, którzy w 2019 roku podjęli uchwałę Rady Sołeckiej zobowiązującej burmistrza do wyburzenia obiektu. Liczyli na to, że powstanie na tym miejscu duży parking, którego tak bardzo im brakuje. Rodzice przywożą dzieci do stojącej obok nowej szkoły i przedszkola. Nie mają gdzie zaparkować, muszą zostawiać samochody wzdłuż ulic, które są wąskie i kręte…

Już wkrótce budynek w Choczni odzyska dawną świetność.

 

Zobacz również: Dworzec kolejowy w Wadowicach do remontu

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x