Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

W Stryszowie odbył się „Wielkanocny Festiwal Polsko-Ukraińskich Smaków”

W Stryszowie odbył się „Wielkanocny Festiwal Polsko-Ukraińskich Smaków”

Kulinarna uczta dla ciała i ducha.
foto: Urząd Gminy Stryszów

Wielkanocny Festiwal Polsko-Ukraińskich Smaków był prawdziwą ucztą przygotowaną przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Stryszów oraz naszych przyjaciół i gości z Ukrainy.

To było prawdziwe i barwne święto kultury, tradycji, lokalnej społeczności. Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Stryszów przygotowały tradycyjne, polskie i lokalne potrawy wielkanocne. Z kolei goście z Ukrainy zaprezentowali m.in. smakowity barszcz ukraiński oraz podawane właśnie do barszczu – pampuszki, drożdżowe ukraińskie bułeczki czosnkowe. Nie mogło też zabraknąć ukraińskiej babki oraz pisanek.

Dziękuję panu wójtowi Szymonowi Dumanowi, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich gminy Stryszów oraz naszym gościom z Ukrainy za to tak piękne i bardzo wzruszające spotkanie. Siadamy wspólnie do świątecznego stołu w czasie szczególnym, naznaczonym tragedią wojny. Polska, Małopolska, w tym również wspaniali mieszkańcy gminy Stryszów, solidarnie wspierają uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy razem i dzisiaj to jest najważniejsze. Życzenia zdrowia, pomyślności, bezpieczeństwa dla naszych bliskich i rodzin wybrzmiewają dziś z wyjątkową mocą – mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.

“Tydzień temu na krakowskim Małym Rynku częstowaliśmy ukraińskimi przysmakami kulinarnymi, przy okazji zbierając środki na wsparcie dla Ukrainy. Ale pomoc dla naszych braci z Ukrainy jest – i musi być – prowadzona na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest integracja. Dzisiejsze wydarzenie do doskonały przykład tego, jak ciepło przyjmowani są uchodźcy w mniejszych miejscowościach” – powiedział z kolei  Wojewoda Małopolski –  Łukasz Kmita.

Rafał Stuglik – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, podkreślił serdeczną atmosferę i cudowny nastrój tego spotkania.  „Festiwal to Znakomity pomysł na integrację mieszkańców stryszowskiej gminy, a jednocześnie doskonały przykład naszej gościnności wobec Ukraińskich przyjaciół, która wprowadziła nas w obchody Wielkiego Tygodnia i klimat Świąt Wielkanocnych”.

Festiwal, który odbył się pod patronatem Szymona Dumana – Wójta Gminy Stryszów zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości m.in.: Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski, Iwona Gibas – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Andrzej Pająk -senator, prof. Andrzej Nowakowski, Marek Ciepły – członek Zarządu Powiatu Wadowickiego.

 

Zobacz również: Andrychowskie uroczystości Niedzieli Palmowej

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x