Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Z kart historii: Wadowicka „Solidarność”

Z kart historii: Wadowicka „Solidarność”

Publikacja uzupełnia wiedzę o najnowszych dziejach papieskiego miasta nad Skawą.

W ubiegłym roku minęła 40. rocznica powstania  NSZZ”Solidarność”. Jak wiadomo, z powodu pandemii, ów jubileusz obchodzony był bardzo skromnie. Natomiast 13 grudnia tego roku minie 40. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981-2021). Tym problemom, w odniesieniu do Wadowic i ziemi wadowickiej, poświęcona jest kolejna publikacja autorstwa Andrzeja Nowakowskiego.

Z lektury tej publikacji Czytelnik dowie się, jak przebiegało zakładanie pierwszych struktur związkowych w powiecie wadowickim na przełomie lata i jesieni 1980 r., jakie postulaty kierował Związek pod adresem ówczesnych władz i kim byli liderzy tamtejszej “Solidarności”.

W tym miejscu należy przypomnieć, iż pierwsza “Solidarność” upominała się nie tylko o przestrzeganie praw pracowniczych, o godnie życie dla pracowników i ich rodzin, ale także walczyła o respektowanie nadrzędnych wartości. M. in. wadowicka “Solidarność” upomniała się o godne potraktowanie miasta dzieciństwa i młodości św. Jana Pawła II i założenie Domu-Muzeum Ojca św. oraz o powrót procesji Bożego Ciała na główne ulice miasta.

Upomniała się także o powrót Marcina Wadowity do wadowickiego liceum oraz o przywrócenie Pomnika 12. Pułku Piechoty.

Część “Solidarności” z obecnego powiatu wadowickiego działała w ramach bielskich struktur Związku, a część (głównie szkolnictwo i służba zdrowia) w ramach struktur Małopolski, upominając się o powrót ziemi  wadowickiej do Krakowa.

Na kartach książki Czytelnik znajdzie także liczne wzmianki o działalności NSZZ “Solidarność” Rolników Indywidualnych w gminach w pobliżu Wadowic. Dalsze rozdziały publikacji poświęcone są dramatycznym wydarzeniom, które rozegrały się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. i w późniejszym okresie (internowania, aresztowania i procesy działaczy Związku).

Jest też mowa o “trzeciej konspiracji” w rejonie Wadowic, aż do powrotu względnej normalności w latach 1989/90. Nieprzypadkowo autor rozpoczął swą narrację od tzw. wyzwolenia w styczniu 1945 r., aby poprzez kolejne okresy i przesilenia “władzy ludowej” dojść do wydarzeń Sierpnia 1980 r.

Tę publikację można zamówić mailowo: wydaw@ur.edu.pl albo telefonicznie: (17) 872-13-69.

Zobacz również: Profesor Andrzej Nowakowski z papieskim medalem

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x