Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

„Zapiski więzienne kard. Stefana Wyszyńskiego” na scenie teatralnej Muzeum w Wadowicach

„Zapiski więzienne kard. Stefana Wyszyńskiego” na scenie teatralnej Muzeum w Wadowicach

Prymas Tysiąclecia, który czynił dobro.

17 maja br., w wigilię 102. rocznicy urodzin Jana Pawła II, serdecznie zapraszamy na wyjątkowy spektakl pt. „Monodram monumentalny: Zapiski więzienne kardynała Stefana Wyszyńskiego – droga duchowa. Część I – Rywałd i Stoczek Klasztorny”, który odbędzie się o godz. 17.00 w sali teatralnej przy Pl. Jana Pawła II 1 w Wadowicach. Autorem scenariusza i muzyki oraz reżyserem sztuki jest Jarosław Tochowicz. W rolę kard. Wyszyńskiego wcielił się Piotr Piecha, na co dzień aktor krakowskiego Teatru Ludowego.

Twórcom sztuki, którzy przez kilkanaście miesięcy odwiedzali miejsca odosobnienia Prymasa Tysiąclecia oraz analizowali jego pisma, udało się stworzyć monumentalne dzieło ukazujące wielkiego człowieka, który czas uwięzienia wykorzystał, by czynić dobro.

Część I spektaklu, trwająca 80 minut dokumentuje ponad rok z trzyletniego okresu internowania kard. Wyszyńskiego. Od końca września 1953 roku do początku października 1954 roku przebywał najpierw w Rywałdzie, a następnie w Stoczku Klasztornym. Prymas prowadził dziennik, który oprócz informacji dotyczących każdego dnia, listów, memoriałów skierowanych do władz, zawiera też zapis jego duchowej drogi: wzrastania w wierze i ufności, niepozbawionego trudności i zmagań.

Wejściówki na spektakl w Wadowicach można odebrać w Kasie biletowej Muzeum przy Pl. Jana Pawła II 5 oraz w dniu wydarzenia od 16.30 przy wejściu do sali teatralnej.

„Monodram monumentalny: Zapiski więzienne kardynała Stefana Wyszyńskiego – droga duchowa” miał swoją oficjalną premierę 2 maja 2022 roku na Jasnej Górze. Spektakl spotkał się z ciepłym przyjęciem i zebrał pozytywne recenzje.

18 maja 2022 roku, w dzień 102. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II serdecznie zapraszamy do odwiedzenia domu, w którym przyszedł na świat i gdzie spędził pierwsze 18 lat życia. Tego dnia na wszystkich klientów sklepu muzealnego czeka 15% rabatu na publikacje książkowe.

źródło: Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

zobacz również: Mecenat Małopolski 2022” rozstrzygnięty. Dużo środków dla powiatu wadowickiego

 

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x