Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Czy za palenie ogniska można dostać mandat?

Czy za palenie ogniska można dostać mandat?

Wszyscy zachwycamy się piękna złota jesienią. Ale co kiedy liście opadną? Jak się ich pozbyć? Czy Możemy palić ognisko w ogrodzie?

Wszyscy zachwycamy się piękna złota jesienią. Ale co kiedy liście opadną? Jak się ich pozbyć? Czy Możemy palić ognisko w ogrodzie?

Nikt nie broni palenia ognisk w ogrodzie, jednak muszą być zachowane wówczas szczególne środki ostrożności. Palenisko powinno znajdować się co najmniej 100 m od lasu, nie wolno rozpalać go w pobliżu materiałów łatwopalnych, a także w pobliżu sąsiedniej działki (co najmniej 4 m odstępu). Ale co w przypadku nadmiaru liści? Czy je również można palić we własnym ogrodzie? Tylko pod warunkiem, że gmina nie gwarantuje ich wywozu z posesji. Natomiast od kliku lat, większość gmin w okresie wegetacji roślin zapewnia domostwom odbiór liści. Zatem w takich przypadkach palenie liści jest nielegalne i grozi mandatem w wysokości 500 zł.

Uczulamy jednak, że ogniska palone na własnej posesji również mogą zakłócać innym spokój. Nadmierna ilość dymu czy zapachu może przeszkadzać sąsiadom, a ci mogą na tej podstawie bronić się nawet w sądzie. Jeżeli nadmierna ilość dymu przedostaje się na drogę i ogranicza widoczność kierowcom, również możemy spodziewać się interwencji służb porządkowych.

Jeżeli zamierzamy palić ognisko, to należy postawić na drewno o niskiej wilgotności, aby zniwelować ilość dymu. Jednak w okresie jesienno-zimowym, czyli nadmiernego występowania smogu, warto ograniczyć palenie ognisk do minimum.

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x