Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Pankracy się Postarał, idzie ochłodzenie

Pankracy się Postarał, idzie ochłodzenie

Po tegorocznej suszy, która już zdążyła nawiedzić teren naszego kraju, duże spadki temperatur mogą stać się niebezpieczne dla rolnictwa, a zwłaszcza sadownictwa.

We wtorek, 12 maja, swoje święto obchodzi Pankracy. Jest to jeden z patronów zjawiska klimatycznego znanego jako Zimni Ogrodnicy. Nazwa ta pochodzi od opiekunów poszczególnych dni: Pankracy 12 maja, Gerwazy 13 maja, Bonifacy 14 maja, Zimna Zośka 15 maja. Wtedy to w połowie maja, następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu nad Polskę zaczyna napływać arktyczne zimne powietrze. Jak ustalono, największe prawdopodobieństwo tego ochłodzenia występuje między 10 a 17 maja i wynosi aż 34%.

W tym roku w naszym regionie stało się to niemal z zegarkiem w ręku, dokładnie w dzień Pankracego. Co ciekawe temperatura spadła o blisko 20 stopni, a rano mieliśmy do czynienia z opadami deszczu ze śniegiem.

Pamiętamy, że jeszcze wczoraj rano panowało +18°C, a wciągu dnia temperatura osiągnęła prawie 24°C. Trzeba przyznać, że Pankracy tej wiosny się postarał. Temperatura w nocy spadła do 4°C, z kolei w ciągu dnia odnotujemy maksymalnie 11°C. Kolejne dni przyniosą nam mało słońca, za to dużo deszczu i stopniowy spadek temperatury. W dzień Bonifacego będzie maksymalnie 17 °C, natomiast 13 maja Gerwazy przyniesie nie więcej jak 12 stopni. Jednak to Zimna Zośka 13 maja przyniesie największy spadek temperatury, tego dnia na termometrach zobaczymy tylko 8°C . 

Na szczęście weekend zapowiada się bardziej pogodnie. Synoptycy zapowiadają, że słupki termometrów pójdą w górę i czeka nas znacznie więcej słońca.

Zobacz również << Strażacy wezwani do pożaru… Na wygaszaczu ekranu >>

Podziel się tym wpisem: