Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

101. rocznica urodzin Karola Wojtyły. Uroczyste obchody w Wadowicach

101. rocznica urodzin Karola Wojtyły. Uroczyste obchody w Wadowicach

Święty Jan Paweł II jest również Patronem Województwa Małopolskiego.
foto: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

18 maja to najważniejsza dla Małopolski data. Tu, 101-lat temu w Wadowicach, wszystko się zaczęło! Uroczystości  rozpoczęły się pod pomnikiem Św. Jana Pawła II, gdzie złożono hołd Wielkiemu Polakowi.

W imieniu władz Województwa Małopolskiego pod wadowickim pomnikiem kwiaty złożyli: Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski, Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Rafał Stuglik – Przewodniczący Komisji Kultury UMWM, Bartosz Kaliński – Burmistrz Wadowic oraz ks. Łukasz Piórkowski – Dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Następnie w sali kinowej Wadowickiego Centrum Kultury wyświetlono film pt. „Święci z sąsiedztwa. Wojtyłowie – w drodze na ołtarze”. Wręczono również okolicznościowe medale wybite z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

— Szedł za Chrystusem jako „Totus Tuus” — wpatrzony w Przenajświętszą Dziewicę. Ona była dla niego przewodniczką i matką, aż do końca jego dni – mówił abp Marek Jędraszewski sprawując dziękczynną Mszę św. w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę na godzinę 17.17, w której miały miejsce przełomowe wydarzenia w życiu Karola Wojtyły. O tej porze urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, o tej godzinie został wybrany na papieża 16 października 1978 r. i ta godzina była na zegarze, gdy na Placu św. Piotra Ali Agca oddał w jego stronę strzały 13 maja 1981 r. O tej porze w 1917 r. w Fatimie objawiała się też Matka Boże. — Sięgając po treść trzeciej tajemnicy fatimskiej zrozumiał, do czego powołuje go Pan i zrozumiał wymowę tej godziny — 17.17. (…) Jeśli go ocaliła Matka Boża — a był do tego przekonany — to z równą mocą wierzył, że poprowadzi go dalej — mówił abp Marek Jędraszewski podkreślając, że Jan Paweł II odważnie świadczył o Chrystusie jako tym, którego poznania może człowiekowi przynieść zrozumienie swojej godności i powołania.

Ważnym elementem wadowickim uroczystości było otwarcie wystawy „Święty Jan Paweł II – Patron Małopolski”.

Ekspozycja składa się z 40 plansz, które przypominają najważniejsze wątki biograficzne papieża Polaka i główne kierunki jego nauczania. Przedstawiona została historia rodzinna, jak i okres kapłański, biskupi, kardynalski, aż do okresu pontyfikatu papieskiego. Są również odwołania do pielgrzymek św. Jana Pawła II do ojczyzny.

Wystawę przygotował Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Swoją obecnością na wadowickich obchodach rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II zaszczycili swoją obecnością m.in.  senator – Andrzej Pająk, poseł na Sejm RP – Filip Kaczyński, Starostwa Wadowicki – Eugeniusz Kurdas oraz wielu znamienitych osób.

Przypomnijmy, że od 2020 roku Święty Jan Paweł II jest patronem Województwa Małopolskiego. Zabiegały o to władze województwa: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz radni.

„Ustanowienie Świętego Jana Pawła II patronem Województwa Małopolskiego jest dla nas – mieszkańców Małopolski, kolejną okazją do przemyśleń na temat Jego nauczania jako kapłana, biskupa i papieża oraz wielkiego filozofa, zabierającego głos w sprawach dla świata i ludzkiej egzystencji najważniejszych. To wyjątkowa okazja, w roku w którym obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, aby przypomnieć życiową drogę, dziejowe dokonania i głębokie humanistyczne przesłanie wybitnego Małopolanina, który dla milionów Polaków jest niekwestionowanym autorytetem. To powód do świętowania i okazja do podziękowania za Jego naukę i opiekę nad Polakami i Ojczyzną. Papież Polak zajmuje szczególne miejsce w świadomości Małopolan, którzy pamiętają o Nim oraz miejscach związanych z Jego życiem”

– powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Zobacz również: W Małopolsce rusza stypendium im. Św. Jana Pawła II. Pomoc wyniesie nawet 6 tysięcy złotych

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x