Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Fala oszustw w powiecie wadowickim, policjanci apelują o zachowanie czujności

Fala oszustw w powiecie wadowickim, policjanci apelują o zachowanie czujności

Ponownie apelujemy do seniorów o ostrożność, rozwagę i ograniczone zaufanie w stosunku do wszystkich osób, które do nich telefonują.

Osoby w podeszłym wieku nadal stanowią główny cel oszustów, którzy wykorzystują m.in. ich problemy zdrowotne, gorszą pamięć i ogromne przywiązanie do rodziny, aby ich zmanipulować i okraść.

Tylko wczoraj, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach odebrał blisko trzydzieści zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych na terenie powiatu wadowickiego. Oszuści dzwoniąc na telefon stacjonarny do seniorów, w większości przypadków podawali się za członka rodziny, który spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy. Na szczęście dzięki czujności i rozwadze mieszkańców naszego powiatu, oszustom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu. Cieszy nas, że szeroko prowadzona przez wadowickich policjantów akcja informacyjna o różnego typu oszustwach przynosi oczekiwany skutek.

Jak należy postąpić:

W przypadku odebrania telefonu od osoby podającej się za policjanta, która informuje, że ktoś nam bliski spowodował wypadek i należy wpłacić pieniądze za jej uwolnienie, nie należy działać pochopnie. Trzeba się rozłączyć i pilnie skontaktować się z osobą, która miała spowodować wypadek, a kiedy nie odbiera, nie wpadać w panikę lecz skontaktować się z inną osobą z rodziny.  Należy również powiadomić Policję.

Przypominamy, że nigdy nie należy działać w pośpiechu i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak również  nie należy wpuszczać ich do mieszkania.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją dzwoniąc po numer alarmowy 112.

Ważne jest, aby ostrzeżenie i sposób radzenia sobie w takiej sytuacji dotarły do jak najliczniejszej grupy osób starszych. Apelujemy więc o informowanie seniorów znajdujących się w naszych rodzinach lub znajdujących się w sąsiedztwie. Możemy również pomóc seniorowi zainstalować na telefonie komórkowym darmową aplikację „Moja Komenda”, dzięki której szybko połączy się z wybraną jednostką Policji.  Im więcej  seniorów będzie miało świadomość jak wygląda mechanizm tego przestępstwa, tym mniej znajdzie się w gronie pokrzywdzonych.

Źródło: Policja.

Zobacz również << Międzynarodowy dzień strażaka inny niż wszystkie >>

Podziel się tym wpisem: