Kwarantannie domowej lub zbiorowej poddawane są wyłącznie osoby zdrowe, które nie wykazują żadnych niepokojących symptomów podczas kontroli na granicy. Jeżeli dana osoba rozpoznaje u siebie objawy wskazujące na zakażenie, powinna jak najszybciej zadzwonić do sanepidu lub lekarza, lub udać się do najbliższego oddziału zakaźnego.
Obowiązkową 14-dniową kwarantanną objęci są wszyscy, którzy po 14 marca 2020 przekroczyli granicę polski. Wówczas każdy na granicy wypełnia tzw. Kartę lokalizacyjną, na której zapisuje adres miejsca kwarantanny domowej lub zbiorowej.
Zawsze rekomendowaną jest kwarantanna domowa, która może zapewnić optymalne warunki mieszkalne, mogą to być np.:
– wydzielony pokój, najlepiej z własną łazienką
– wydzielone piętro domu jednorodzinnego
– pustostan: lokal/dom/mieszkanie
Jeżeli z jakichś względów nie posiadasz możliwości odbywania kwarantanny domowej, starostwo powiatowe zapewni ci miejsce w obiekcie kwarantanny zbiorowej. Szczegółowe informacje uzyskasz od służb podczas przekraczania granicy.
Kwarantanna zbiorowa to nie oddziały zakaźne z izolatkami. To wolnostojący budynek z 3 – osobowymi pokojami oraz jedną izolatką, w którym zapewnia się:
– warunki koedukacyjne,
– wspólne pomieszczenia sanitarne,
– możliwość konsultacji lekarskiej,
– tv, wyżywienie.
Osoby, które zdecydują się na kwarantannę zbiorową muszą pamiętać, że wśród osób przebywających na tej kwarantannie może pojawić się przypadek bezobjawowego zakażenia lub zakażenia z opóźnionymi objawami. W takiej sytuacji wszystkie osoby przebywające na kwarantannie zbiorowej stają się potencjalnymi zakażonymi, a ich kwarantanna zostaje automatycznie przedłużona.
Zobacz również << Poszukiwani pasażerowie autobusu Firmy FLIXBUS relacji Warszawa – Zakopane [Aktualizacja] >>