Marszałek Sejmu podała termin Wyborów Prezydenckich 2020

Marszałek Sejmu podała termin Wyborów Prezydenckich 2020

Kandydaci mogą oficjalnie rozpocząć kampanie wyborcze.
  • 3 czerwca, 2020
  • 11:43

Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w pierwotnym założeniu miały się odbyć w niedzielę 10 maja 2020 r. Jednak z przyczyn pandemii wiele dziedzin gospodarki zostało zamrożonych, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Również wybory Prezydenckie zostały przesunięte.

W środę 3 czerwca Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek poinformowała obywateli o nowym terminie wyborów. Wybory odbędą się 28 czerwca, w ostatnią niedzielę miesiąca w godzinach 7-21.

Ustawa o wyborach prezydenckich została podpisana przez prezydenta 2 czerwca. Zakłada że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną. Głosować będzie można w lokalu wyborczym lub na wniosek – korespondencyjnie.

Kalendarz wyborczy został pozytywnie zaopiniowany i w związku z tym rejestracja komitetów będzie możliwa do 5 czerwca, rejestracja kandydatów do 10 czerwca.

Do 21 czerwca PKW będzie mogła wydać uchwałę na wniosek ministra zdrowia ws. ewentualnego wprowadzenia wyłącznego głosowania korespondencyjnego na terenie co najmniej jednej gminy. Do piątku 26 czerwca osoby głosujące korespondencyjnie w kraju będą mogły wrzucić koperty zwrotne z głosami do skrzynek pocztowych.

Zobacz również << Na kwarantannie w powiecie jest już tylko 150 osób >>

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook