Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Na kolei trwają prace modernizacyjne. W powiecie wadowickim widać już ich efekty

Na kolei trwają prace modernizacyjne. W powiecie wadowickim widać już ich efekty

Większa prędkość i krótszy czas podróżowania.

W  niedzielę 14 marca br. wchodzi w życie kolejny, tzw. zamknięciowy kolejowy rozkład jazdy. Oprócz podanych już niedogodności na linii kolejowej nr 117,  trudności z komunikacją kolejową dotkną również mieszkańców południowo-wschodniej części powiatu wadowickiego (gmin kalwaryjskiej i stryszowskiej) położonych przy linii kolejowej nr 97.

W tym okresie (od 14 marca do 12 czerwca br. włącznie) utrzymany zostanie tylko lokalny ruch kolejowy na odcinku Kraków-Stryszów (miedzy Stryszowem a Nowym Targiem kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa). Od Nowego Targu do Zakopanego ruch kolejowy odbywać się będzie normalnie. W tym samym czasie ustanie również wszelki ruch dalekobieżny.

Przywrócenie ruchu kolejowego na liniach nr 97, 98 i 99 nastąpi z dniem 13 czerwca br., kiedy to nastąpi wakacyjna przerwa w rewitalizacji ciągu linii kolejowych prowadzących z Krakowa do Zakopanego (całość ma być gotowa do końca 2023 r., skracając przejazd pociągiem z Krakowa do stolicy Tatr nawet do 2 godz. 15 min.).

I jeszcze jedna ważna uwaga. Po rewitalizacji linii kolejowej nr 97 w granicach powiatu wadowickiego, począwszy od 13 grudnia 2020 r. podniesiono na niej maksymalną prędkość o 10-20 km/h w stosunku do poprzednich prędkości.

Z 80 km/h podniesiono ją do 90 a nawet 100 km/godz. (m.in. między Leńczami a Przytkowicami), skracając podróż miedzy Kalwarią a Skawiną przeciętnie o 4 minuty.

Nawet na trudnej, górskiej trasie miedzy Kalwarią a Stryszowem obecnie pociągi rozwijają prędkość do 60-70 km/h.

Dlatego przekraczając linię kolejową nr 97 i znajdując się w pobliżu niej radzimy zachować większą niż dotąd czujność i uwagę.

 

Zobacz również: Na kolejowej „117” remontów ciąg dalszy. Autobusy zamiast pociągów

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x