Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Od czwartku nakaz zakrywania nosa i ust, w samochodzie również?

Od czwartku nakaz zakrywania nosa i ust, w samochodzie również?

Nakaz ten wzbudza wiele kontrowersji ze względu na dostępność maseczek, która jest mocno ograniczona.

Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba poruszająca się po przestrzeni publicznej będzie miała obowiązek zasłaniania nosa i ust. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Nakaz ten wzbudza wiele kontrowersji ze względu na dostępność maseczek, która jest ograniczona. Największy deficyt dotyczy maseczek jednorazowych, natomiast te wielorazowe najczęściej są do kupienia tylko w Internecie.

Ministerstwo zaznacza również, że nakaz ten nie dotyczy noszenia masek ale zakrywania nosa i ust. Z tego wynika, że możemy skorzystać z szalika lub chusty, które będą chronić innych przed naszymi zarazkami. Pamiętajmy jednak, aby zaraz po powrocie do domu, wyprać tą część odzieży w min. 60 stopniach Celsjusza.

Pozostają także pytania co do interpretacji nowego przepisu. Nakaz dotyczy zakrywania ust i nosa w przypadku poruszania się po przestrzeni publicznej. Zatem czy w Samochodzie również?

Wszystko zależne jest od tego z kim przebywamy w pojeździe. Jeżeli jedziemy sami, wtedy zakrywanie wyznaczonej części twarzy nie jest wymagane. Podobnie w przypadku, kiedy w samochodzie przebywają osoby, które mieszkają ze sobą na co dzień. Z kolei jeżeli wieziemy pasażera z którym nie mieszkamy i jest dla nas osoba obcą np. współpracownikiem, wówczas należy mieć zakryte nos i usta.

Zobacz również << Darmowe maseczki dla seniorów >>

Podziel się tym wpisem: