Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kalwarii Zebrzydowskiej

Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kalwarii Zebrzydowskiej

Z usług placówki będzie mogło korzystać 30 niepełnosprawnych.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kalwarii Zebrzydowskiej
foto: UM Kalwaria Zebrzydowska

W czwartek (11 lutego) w  Światowy Dzień Chorych, oficjalnie uruchomiono i poświęcono Środowiskowy Dom Samopomocy.  Placówka powstała dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które na powstanie placówki przeznaczyło ponad 2 mln. zł z programu “Za życiem”.   Do powstania ŚDM przyczyniło się wielu  ludzi o dobrych sercach, każdy z nich dołożył swoje przysłowiowe „cegiełki”, jednak wsparcie Wiceministra Stanisława Szweda obecnego na otwarciu stanowiło najmocniejszy „fundament”.    

Wcześniej przed otwarciem domu, w Klasztorze OO. Bernardynów sprawowano Mszę Świętą z sakramentem namaszczenia chorych, zakończona wspólną adoracją i błogosławieństwem Najświętszym  Sakramentem na sposób lourdzki.  Mszę świętą w kalwaryjskiej bazylice celebrował o. Konrad Cholewa OFM, kustosz sanktuarium. Kaznodzieja przypomniał postać i dzieło bł. Hanny Chrzanowskiej, której relikwie znajdują się od niedawna w sanktuarium.

Takich ludzi dzisiaj nam bardzo potrzeba. To są boży ludzie żyjący w świecie, którzy pochylając się nad człowiekiem chorym, cierpiącym, widzą w nim obraz samego Chrystusa. Dziś modlimy się za tych, którzy pracują dla chorych i cierpiących – mówił zakonnik

Symbolicznego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonał Wiceminister Stanisław Szwed, Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty, Piotr Janusiewicz Przewodniczący Rady Miejskiej Kalwarii Zebrzydowskiej, a także  Radny Marcin Zadora. Swoje równie moce cegiełki dołożyli Jacek Kowalczyk Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a także  Filip Kaczyński Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, uczestniczący w otwarciu.

Na 275 metrach kw. powstały 3 sale, sala do rehabilitacji, zaplecze kuchenne i socjalne, stołówka, sanitariaty a także gabinet lekarski i biuro. Wartość prac wyniosła 2 mln 15 tys. zł 100 % inwestycji zostało pokryte przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu “Za życiem”, Gmina  Kalwaria Zebrzydowska grunt pod budowę.

Pragnę w imieniu swoim i wszystkich osób, które potrzebowały tego domu dla siebie lub swoich bliskich, jak i osób, które zaangażowały się w jego powstanie, złożyć Panu Ministrowi serdeczne podziękowanie i gratulacje, za dotrzymanie danego nam słowa, że nie zostaniemy sami. Dzięki Pana Pomocy, realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program „Za życiem”, dla wielu osób z naszej gminy stał się już początkiem nowego życia  – mówił Burmistrz Augustyn Ormanty, kierując słowa do ministra Stanisława Szweda.

Powstały w Kalwarii Zebrzydowskiej Środowiskowy Dom Samopomocy, jest wyrazem wieloletnich pragnień rodziców, mieszkańców i samorządowców. Niepełnosprawni mieszkańcy naszego terenu otrzymają niezbędne wsparcie społeczne, pozwalające zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, nauczą się samodzielności i wiary we własne możliwości, jednocześnie integrując się ze środowiskiem.

Niezmiernie cieszę się, że mogę uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu dla lokalnej społeczności, dodatkowo w tak wyjątkowym dniu jakim jest Dzień Chorego – mówił Wiceminister Stanisław Szwed dodając – Aby powstał taki ośrodek musi być współpraca pomiędzy rodzicami, samorządami, wojewodą i ministerstwem. Tutaj taka współpraca miała miejsce i możemy się radować z powstania placówki  tak bardzo potrzebnej chorym i ich rodzicom. Gratuluję wszystkim osobom, które w powstanie ŚDS się zaangażowały.

Placówka  została też poświęcona przez ks. Proboszcza Wiesława Cygana. Funkcję kierownika pełni Edyta Gurdek. Z usług placówki będzie mogło korzystać 30 niepełnosprawnych, nabór uczestników prowadzi MGOPS w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Zobacz również: Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej wspiera branżę obuwniczą

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x