Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Półfinały Ogólnopolskiego konkursu Krasomówczego dobiegły końca

Półfinały Ogólnopolskiego konkursu Krasomówczego dobiegły końca

Decyzją jury do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 6 marca b.r. w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, zakwalifikowano laureatów dwóch pierwszych miejsc.
Foto: LO Andrychów.

29 lutego b.r. w Auli I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach odbył się po raz kolejny półfinał regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Tegoroczny temat brzmiał: „Czasy walki o wolność ojczyzny – pamiętać o nich czy odłożyć do lamusa?” i choć nie był łatwy, to licealiści z kilku powiatów Małopolski Zachodniej poradzili sobie z nim znakomicie, unikając „łatwego” patosu i prezentując własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia. Najlepsi mówcy wyłonieni w eliminacjach lokalnych zaprezentowali bardzo szeroką gamę interpretacji współczesnego rozumienia patriotyzmu, dostrzegając wieloaspektowość zagadnienia pamięci historycznej, co na dodatek poparte zostało świetnym warsztatem krasomówczym.

Według słów członków jury:  Piotra Wyrobca, dyrektora Wadowickiego Centrum Kultury oraz Roberta Tracza, nauczyciela języka polskiego w CKZiU Nr 1 w Andrychowie najbardziej ujmująco i przekonująco zarazem sens tematu wybrzmiał w przemówieniach trojga oratorów, którzy zajęli czołowe lokaty. Zwyciężył Bartłomiej Leśniak z Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, podopieczny Iwony Kaczmarek, drugie miejsce zajął Marcin Płonka z I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach – opiekun: Henryk Odrozek, trzecie także andrychowianka Emilia Karaś. Dodatkowo wyróżniono Magdalenę Bolek  z III LO w CKZiU Nr 1 w Wadowicach (opiekun: Renata Marek) oraz Oliwię Chrząszcz i Dominikę Lenart z LO w Suchej Beskidzkiej (opiekun: Krystyna Stanaszek). Laureatem Nagrody Publiczności  został Marcin Płonka. Uczestnikom i ich opiekunom za wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu podziękowali: gospodarz imprezy Dyrektor I LO Janina Turek oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga.

Decyzją jury do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 6 marca b.r. w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, zakwalifikowano laureatów dwóch pierwszych miejsc: Bartłomieja Leśniaka i Marcina Płonkę. Na trójkę najlepszych 6 marca w „finale finałów” czeka wycieczka do Brukseli połączona ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego.

Podziwiam tych młodych ludzi, że tak osobiście i bez zbędnego patosu, tak naturalnie potrafią mówić o pamięci historycznej przez pryzmat swoich osobistych doświadczeń i tradycji rodzinnej. Ta refleksyjność, umiejętność oderwania się od FORMY publicznych wystąpień obserwowanych w mediach –  to WARTOŚĆ. Nasz konkurs pozwala ją wyartykułować i należy tylko mieć nadzieję, że „proza życia” nie zabije w przyszłości w tych młodych ludziach  ich młodzieńczej wrażliwości i naturalności – powiedział Henryk Odrozek, nauczyciel w I LO im. M. Wadowity w Wadowicach, organizator konkursu.

Dodajmy, że organizowana po raz dwudziesty drugi impreza odbywa się nieodmiennie  pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Języka Polskiego. Bartek, Marcin – trzymamy kciuki!

Źródło: Starostwo Powiatowe Wadowice.

Zobacz również << VII edycja Turnieju Szermierczego w Kalwarii Zebrzydowskiej >>

Podziel się tym wpisem: