1 marca przeprowadzono kolejne konsultacje projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 czyli kluczowego dokumentu, określającego sposób i jakość wydatkowania funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej. Chodzi o pieniądze będące w gestii samorządu województwa, jak i pozostałych programów. Marszałek Witold Kozłowski przedstawił propozycje zwiększenia funduszy unijnych dla regionu.
W konsultacjach z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej uczestniczyli marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka i wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Resort reprezentował wiceminister Waldemar Buda, prezentując najnowsze założenia Projektu Umowy Partnerskiej.
Zgodnie z zapowiedziami zabiegamy o maksymalne środki finansowe dla Małopolski. Budżet, którym ostatecznie będziemy dysponować zamienimy w konkretne inwestycje. Unijne wsparcie przeznaczymy między innymi na rozwój małopolskiego biznesu, służbę zdrowia, energetykę czy transport. Fundusze jeszcze bardziej przyspieszą rozwój regionu
– zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.
Zachęcaliśmy pana ministra do przeznaczenia dodatkowych pieniędzy z rezerwy programowej na rozwiązywanie problemów obszarów zmarginalizowanych Małopolski. To kierunek, który dobrze łączy aspiracje samorządu województwa oraz cele wyrażone w dokumentach rządowych- Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego. Przekonywaliśmy także do wzmocnienia finansowania działań w miejskich obszarach funkcjonalnych, w których dążymy do utworzenia nowych, silniejszych form współpracy. Wspólnie z panem ministrem W. Budą poszukujemy też sposobów na zaangażowanie kapitału prywatnego, który poprzez formułę partnerstwa publiczno- prywatnego mógłby pomóc rozwijać usługi oczekiwane przez mieszkańców Małopolski, np. w sektorze transportu
– dodał wicemarszałek Łukasz Smółka.
W ramach nowej perspektywy finansowej dla Małopolski zaproponowano 1,54 mld euro. Umowa Partnerstwa określa cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności, na którą w przyszłej perspektywie będziemy mieli 72,2 miliarda euro oraz pieniędzy z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji o wartości 3,8 miliarda euro. Łącznie to około 76 miliardów euro.
Pieniądze dostępne w ramach polityki spójności zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne.
Z kolei środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zostaną skierowane na łagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Skorzystają z niego województwa: śląskie, małopolskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubelskie i łódzkie.
Zobacz również: Tarcza Finansowa PFR wspiera firmy z powiatu wadowickiego