Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Hip-hopem o Janie Pawle II

Hip-hopem o Janie Pawle II

Trudna młodzież i niepełnosprawni aktorzy w niezwykłym widowisku o Karolu Wojtyle.
Foto: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II

Życie wyniesionego na ołtarze papieża Polaka jest niekończącą się inspiracją dla wszelkiej maści artystów. Jedno z najnowszych dzieł poświęconych Janowi Pawłowi II zasługuje na uwagę z dwóch powodów – osób, które wzięły udział w jego tworzeniu, a także zastosowanych form wyrazu artystycznego.

 

W ramach programu „Kultura dostępna” Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zrealizowało projekt „Świat jest teatrem niekończących się zmagań”. Był to cykl warsztatów teatralno–muzycznych, prowadzonych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wielkich Drogach. W ich trakcie powstało niezwykłe widowisko pod tytułem „Przeźroczysty”, poświęcone właśnie Janowi Pawłowi II. Ukazuje ono drogę życia papieża Polaka w sposób oryginalny i interesujący do nastolatków. Takich jak podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczym w Wielkich Drogach, którymi są chłopcy w wieku od 13 do 18 lat. Trafili tam, ponieważ z różnych powodów nie chodzili do szkoły. Większość z nich zalicza się do tak zwanej „trudnej młodzieży”, choć niekoniecznie z własnej winy. Wielu z nich było zaniedbywanych przez rodziców.

Chłopcy z ośrodka pracowali nad widowiskiem w dwóch grupach. Jedna nagrała hip-hopowe utwory muzyczne, zaś druga ze zdjęć Karola Wojtyły stworzyła piękne wizualizacje. Chłopcy wykorzystali do tego celu analogowy epidiaskop, czyli urządzenie projekcyjne służące do wyświetlania obrazów. W „Przeźroczystym” wystąpili również niepełnosprawni aktorzy z krakowskiego Teatru Exit. To między innymi niewidomi oraz ludzie zmagający się ze skutkami mózgowego porażenia dziecięcego. Założyciel teatru Maciej Sikorski wyreżyserował widowisko i napisał scenariusz. Wspólna praca aktorów z jego trupy i młodzieży z ośrodka wychowawczego nie była łatwa, ale przyniosła zaskakująco dobre efekty.

Projekt, który zaowocował przygotowaniem widowiska, został zrealizowany w ramach programu „Kultura Dostępna” i sfinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jego partnerami (oprócz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wielkich Drogach) są: Fundacja Budzenie Pasji, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół Klika Kraków oraz Music Art Krzysztof Odrobina. (eł)

 

 

Zobacz również: Jedyna taka książka o Karolu Wojtyle

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x