Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kalwaria Zebrzydowska jak Jerozolima

Kalwaria Zebrzydowska jak Jerozolima

Powstał film, który świetnie ukazuje podobieństwa między tymi miastami.
Foto: kadr z filmu

W naszej części kraju nikt chyba nie ma wątpliwości, że Kalwaria Zebrzydowska jest miejscem szczególnym na mapie Polski. Rokrocznie przyciąga ona ogromne rzesze pielgrzymów. Niedawno powstał bardzo interesujący film dokumentalny, który pięknie ukazuje całą niezwykłość tej polskiej Jerozolimy.

 

Prace nad tym dziełem rozpoczęły się w ubiegłym roku, a zakończyły w ostatnich dniach. Film został nakręcony z inicjatywy Fundacji Wiara i Prawda oraz kalwaryjskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Realizację projektu wsparły finansowo samorządy gminy Kalwaria Zebrzydowska i województwa małopolskiego, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To niespełna godzinny obraz, zatytułowany „Polska Jerozolima”. Scenariusz napisali Mirosław Krzyszkowski i Joanna Zając, którzy także wyreżyserowali film. Muzyka jest dziełem Krzysztofa Odrobiny.

Całość zabiera widza w podróż przez życie Mikołaja Zebrzydowskiego, założyciela Kalwarii i tamtejszego klasztoru z zespołem dróżek. Pięknie obrazuje też współczesność miejsca, które stworzył. Twórcom filmu udało się w przekonujący sposób pokazać, jak wiele łączy polską Jerozolimę z tą prawdziwą. Nie tylko w wymiarze duchowego i kulturowego dziedzictwa, ale nawet pod względem… krajobrazu.

Film stanowi cześć projektu „Zebrzydowski 2020”, który gmina Kalwaria Zebrzydowska zrealizowała wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. W ramach tej inicjatywy powstała także monografia Mikołaja Zebrzydowskiego oraz kopia medalu z 1601 roku z jego wizerunkiem – informuje Tomasz Baluś z kalwaryjskiego Urzędu Miasta.

A gdzie można obejrzeć film „Polska Jerozolima”? Wkrótce ma być on dostępny w Internecie, w planach jest też wyświetlanie go na specjalnie przygotowanych pokazach oraz emisja w telewizji. Można też nieodpłatnie otrzymać to dzieło na płycie DVD. Wystarczy tylko zgłosić się po jego odbiór do pokoju nr 12 w kalwaryjskim magistracie. (eł)

 

Zobacz również: Pomnik założyciela Kalwarii Zebrzydowskiej już stoi

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x