Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Lipa zamiast ulicy

Lipa zamiast ulicy

Była propozycja, by Marię Potoniec upamiętnić w nazwie ulicy. Ostatecznie jednak uhonorowano ją... drzewkiem.
Foto: UG Tomice

Trzy tygodnie temu pisaliśmy o petycji jednego z mieszkańców Tomic, by uhonorować dwie zasłużone dla lokalnej społeczności osoby, nadając ich imiona skwerom lub ulicom. Radni uznali, że pomysł zasługuje na uwzględnienie, po czym postanowili odłożyć go na bliżej nieokreśloną przyszłość. Bo skoro na razie wszystkie ulice mają nazwy, nie ma potrzeby nadawania im nowych…

 

Osoby, które miałyby zostać w ten sposób uwiecznione, to zmarła w tym roku nauczycielka Maria Potoniec oraz nieżyjący od kilkunastu lat działacz kultury, publicysta i znawca lokalnej historii Andrzej Buś. Szczególnie sceptycznie do propozycji upamiętnienia ich w nazwach ulic odniósł się wójt gminy Tomice Witold Grabowski. Jak uznał, można te osoby uhonorować inaczej, czyniąc je na przykład patronami organizowanych w gminie imprez.

Ostatecznie jednak Maria Potoniec doczekała się bardziej trwałej pamiątki. To lipa drobnolistna posadzona na skwerze obok zabudowań Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Floriańskiej w Tomicach. To właśnie w tej placówce Maria Potoniec przepracowała 30 lat, zapisując się złotymi zgłoskami w pamięci uczniów, których kształciła. Legendą stała się już za życia.

Teraz będzie o niej przypominało drzewo rosnące koło szkoły, którą ukochała. Na razie to dość rachityczna sadzonka, ale opatrzona tabliczką z napisem „Lipa drobnolistna – drzewo posadzone ku pamięci Pani Marii Potoniec, mistrzyni języka polskiego”. W sadzeniu drzewka brali udział: wójt Witold Grabowski, dyrektor ZSP Józef Żegliński oraz nauczyciele. (eł)

 

Zobacz również: Skwer Andrzeja Busia i ulica Marii Potoniec? Niekoniecznie…

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x