Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Wspomnienie wojny we wsi odznaczonej Krzyżem Grunwaldu

Wspomnienie wojny we wsi odznaczonej Krzyżem Grunwaldu

W obchodach tym razem nie weźmie udziału publiczność, ale każdy może obejrzeć ich transmisję w Internecie.
Foto: Edyta Łepkowska

1 września, w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w całym kraju odbywać się będą uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Szczególnie uroczyste organizowane były zawsze w Wysokiej koło Jordanowa, wsi odznaczonej Krzyżem Grunwaldu za pomoc okazaną oddziałom Wojska Polskiego w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku. Teraz również się odbędą, choć w skromniejszej formie niż zazwyczaj.

 

Ze względu na epidemię COVID-19, na uroczystości nie pojawią się poczty sztandarowe, orkiestra, wojsko, kombatanci i harcerze. Nie będzie też publiczności. Ale, jak co roku, odprawiona zostanie msza święta w intencji bohaterów poległych w obronie Wysokiej. Transmisję tego nabożeństwa można będzie obejrzeć 1 września na stronie internetowej: www.gmina-jordanow.pl. Rozpocznie się ona o godz. 12.00.

Wysoka koło Jordanowa jest na mapie powiatu suskiego miejscem szczególnym. Rozegrała się tam jedna z pierwszych bitew II wojny światowej. Do ataku wojsk niemieckich doszło w tej wiosce już 1 września 1939 roku. Z tego powodu nazywana bywa ona małym Westerplatte. Po zakończeniu starcia Niemcy puścili z dymem prawie wszystkie gospodarstwa, które nie spłonęły od ognia artylerii. Był to odwet za opór ochotników, których wróg uznał za miejscową ludność cywilną. Wysoka okrzyknięta została przez okupanta „wsią bandycką”, w której nie wolno było się osiedlać.

Ze względu na te wydarzenia, co roku 1 września organizowane są tam uroczystości upamiętniające agresję Niemiec na Polskę. Szczególnie spektakularne odbyły się dwa lata temu. Były one wzbogacone niezwykłym widowiskiem. Zgromadzeni na własne oczy zobaczyli, jak mogły wyglądać działania zbrojne wokół Wysokiej. Słyszeli ogłuszający hałas wybuchów, warkot karabinów maszynowych, widzieli ogień i dym, żołnierzy padających na polu walki, niemieckie czołgi w natarciu. Obejrzeli również wzruszające sceny powrotu mieszkańców Wysokiej do spalonych domów i pochówku poległych obrońców wsi. (eł)

 

Zobacz również: Generał Józef Kustroń – Bohater Ziemi Wadowickiej i Andrychowa

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x