Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Grypa szaleje, w Małopolsce zmarły już dwie osoby, w Powiecie Wadowickim tysiące zachorowań

Grypa szaleje, w Małopolsce zmarły już dwie osoby, w Powiecie Wadowickim tysiące zachorowań

Sezon grypowy trwa zazwyczaj od października do marca, jednak w tym roku wirus ma wyjątkowo dobre warunki do rozwoju. Zmienna pogoda sprawia, że kumulacja choroby przypadła na przełomie stycznia i lutego. W pierwszym miesiącu roku w całej Małopolsce zachorowało blisko 73 tys. osób. Tylko w ostatnim tygodniu (23-31.01) odnotowano 33 tys. chorych z czego dwie osoby po 65 roku życia niestety zmarły. 

Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Wirus przenosi się drogą kropelkową np. podczas kichania lub kaszlu. Najczęstsze objawy to wysoka gorączka, duszący kaszel oraz uczucie łamania w kościach. Bardzo często jest mylona z przeziębieniem, jednak jej objawy są o wiele ostrzejsze i bardziej gwałtowne. Powiat wadowicki w styczniu odnotował 5 398 chorych osób, z czego tylko w ostatnim tygodniu liczba wynosiła 3 144 osób. Najwięcej osób zachorowało w wieku od 15-65 lat – 1333, natomiast 908 przypadków odnotowano w przedziale wiekowym 5-14 lat. Dzieci w wieku do 4 lat zachorowało 566, z kolei po 65 roku życia zachorowało 337 osób.

Niebezpieczeństwem płynącym z niedoleczenie grypy są poważne powikłania do których należą:

– angina,
– wtórne bakteryjne zapalenie płuc,
– pierwotne grypowe zapalenie płuc,
– zapalenie mięśni lub mięśnia sercowego,
– zapalenie osierdzia,
– niewydolność oddechowa.

Powikłania najczęściej pojawiają się u dzieci do 5 roku życia lub u pacjentów powyżej 65 roku życia. Istnieją szczepienia przeciw grypie, które należy powtarzać co roku, ze względu na szybką mutację wirusa. Zapobiegają zachorowaniu w 40-70% przypadków.  W zapobieganiu grypie również dużą rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny tj. mycie rąk wodą z mydłem (i osuszenie ręcznikiem jednorazowym) po każdym kontakcie z chorym, po zasłanianiu ust podczas kaszlu lub kichania, przed jedzeniem lub dotykaniem okolicy ust i nosa. W sezonie zachorowań należy unikać przebywania w tłumie i w niewietrzonych pomieszczeniach.

 

Zobacz również << Zagrożenie zjadliwą grypą ptaków >>

Podziel się tym wpisem: