Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Kolejne przypadki cofania liczników. Znamy rekordzistę

Kolejne przypadki cofania liczników. Znamy rekordzistę

Małopolscy policjanci ujawniają nowe przypadki cofania liczników.

Od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Od 25 maja 2019 r. zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia.

O pierwszym przypadku ujawnienia –  w ramach nowych policyjnych uprawnień –  cofnięcia  licznika pisaliśmy w ubiegłym tygodniu: Cofnięty licznik i brak aktualnego przeglądu. Policjanci wykluczyli auto z ruchu drogowego

5 stycznia br. przed południem na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli pojazd, kierowany przez 36 –letniego mieszkańca Katowic. Mundurowi w ramach nowych uprawnień, sprawdzili aktualny stan drogomierza i po zweryfikowaniu go w CEP, okazało się, że nie zgadza się  on ze stanem licznika ostatniego badania technicznego. Licznik był cofnięty o 128351 km. Sprawą teraz zajmują się policjanci Wydziału Kryminalnego KPP w Olkuszu.

6 stycznia br. funkcjonariusze Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie podczas nadzoru nad ruchem drogowym w rejonie Placu Poboru Opłat w Balicach zatrzymał do kontroli drogowej samochód marki Audi, W trakcie kontroli policjanci sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił 227.561 km. Następnie sprawdzili w CEP stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego w roku 2019 wynosił  –  246.994 km. Kierowca nie był w stanie dokładnie wytłumaczyć dlaczego przebieg się zmniejszył. Twierdził, że w ostatnim czasie kilkukrotnie pozostawiał pojazd u mechanika, który stwierdził usterkę licznika i wymienił go na nowy. Wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa sprawa została przekazana do Komisariatu Policji w Zabierzowie.

O wiele wyższą różnicę w przebiegu samochodu miała zatrzymana 8 stycznia, do kontroli drogowej w miejscowości Stryszawa. W jej samochodzie m-ki Hyundai stan licznika był niższy o 63000 km niż na wykonanym wcześniej przeglądzie technicznym. Wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa będą wykonywane dalsze czynności, zmierzające do ustalenia, jak doszło do zmiany drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

5 stycznia br. na terenie gminy Kocmyrzów-Luborzyca patrol Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymał do kontroli drogowej kierującego peugeotem, który przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o 35 km/h. Dalsza kontrola wykazała też braki w oświetleniu, co z kolei skutkowało zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego od tego pojazdu. Mundurowi sprawdzili również aktualny stan drogomierza, który wskazywał 76096 km. Kolejno zweryfikowali pojazd w systemie i okazało się, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego wykonanego w kwietniu ubr. wynosił 280120 km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić dlaczego stan licznika jest zaniżony o ponad 200 tys.km.Teraz sprawą podejrzenia popełnienia przestępstwa, zajmą się śledczy, którzy będą badać w jaki sposób doszło do zaniżenia wartości drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Źródło: Policja.

 

Zobacz również << W jakich zawodach najłatwiej o pracę w Małopolsce? >> 

Podziel się tym wpisem:

0 0 głosów
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x