Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Pożary nieużytków w powiecie wadowickim

Pożary nieużytków w powiecie wadowickim

Foto: 112Wadowice.

W ostatnim czasie strażacy są często alarmowani o wypalaniu traw w różnych miejscowościach w powiecie wadowickim. Do pożarów doszło między innymi w Brzeźnicy, Płaszkówc i Crząstowice. Niestety każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych.

Ogień jest żywiołem, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Ryzyko natomiast jest ogromne. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Nigdy nie ma pewności jak szybko uda się go opanować.

Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.

Przypominamy, że wypalanie traw jest przede wszystkim szkodliwe dla środowiska, ale również surowo zabronione.

Źródło: Policja.

Zobacz również << Rośnie świadomość obywateli powiatu wadowickiego w okresie pandemii >>

Podziel się tym wpisem: