Rozbudowa za 11 milionów złotych

Rozbudowa za 11 milionów złotych

W Stryszowie nastąpiło otwarcie dużej inwestycji.
  • 10 lipca, 2020
  • 09:57
Foto: Edyta Łepkowska

Ponad 11 mln zł kosztowała zakończona niedawno rozbudowa zbiorczej oczyszczalni ścieków w Stryszowie. Obiekt, który powstał w latach 2005-2006, miał już bowiem zbyt małą wydajność, by teraz nadal można było rozszerzać sieć kanalizacyjną w gminie. Wczoraj (9 lipca) odbyło się uroczyste otwarcie jego nowej części.

Oczyszczalnia ma teraz przepustowość 1000 m3 na dobę, czyli o 400 m3 wyższą od dotychczasowej. Na jej rozbudowę gmina pozyskała blisko 6 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Jeśli chodzi o technologię, tutaj nie zmienia się nic. Tak naprawdę, oczyszczalnia nadal będzie przepływowa, z zastosowaniem mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków – mówił w czasie otwarcia obiektu Jarosław Sztaner, prezes zarządu spółki Stryszowskie Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne „Środowisko”.

Większa wydajność oczyszczalni umożliwi doprowadzenie sieci kanalizacyjnej do obiektów wypoczynkowych w gminie – Harcówki w Stryszowie oraz Ośrodka Wczasowo-Rekolekcyjnego Caritas w Zakrzowie. Prace nad ich skanalizowaniem już trwają, a w czasie uroczystości nastąpiło wręczenie promesy na dofinasowanie tej inwestycji. Wójtowi gminy Stryszów Szymonowi Dumanowi przekazał ją wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz. Promesa opiewa na kwotę 1,1 mln zł. – W perspektywie kolejnych lat chcemy kanalizować kolejne części gminy – sołectwa Stronie i Leśnicę – poinformował Szymon Duman.

Potrzeba w Małopolsce gmin, które będą chciały być liderami działań ekologicznych. W związku z tym w imieniu zarządu województwa serdecznie dziękuję za trud, jaki poniosła gmina, aby przygotować tę inwestycję i poprawić jakość życia mieszkańców, a przede wszystkim stać się rzeczywistym liderem działań na rzecz ochrony środowiska – stwierdził wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

W uroczystości uczestniczyli między innymi wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski, przedstawiciele Sejmiku Województwa Małopolskiego, władz powiatu wadowickiego i gminy Wadowice.

Zobacz również: Łupy znad jeziora

 

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook