Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

Uroczyste otwarcie procesów beatyfikacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów

Uroczyste otwarcie procesów beatyfikacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów

Procesy beatyfikacyjne rozpoczęły się w wadowickiej bazylice w obecności wszystkich dziekanów Archidiecezji Krakowskiej.

W bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach w czwartek (7 maja) rozpoczęły sie procesy kanonizacyjne Emilii i Karola Wojtyłów, rodziców Jana Pawła II.

26 lipca 2018 r., we wspomnienie Joachima i Anny – rodziców Matki Bożej, wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II celebrował odpustową Mszę św. w parafii św. Anny w Wohyniu w diecezji siedleckiej. Wspomniał wówczas, że docierają do niego zapytania o możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców św. Jana Pawła II i jest to sprawa, która leży mu na sercu.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, argumentując wszczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców papieża.

Na rozpoczęcie procesów beatyfikacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów, wieloletni sekretarz  św. Jana Pawła II wspomniał rónież:

– Chcę tutaj, w tym miejscu, zaświadczyć, w obecności Księdza Arcybiskupa i zgromadzonych kapłanów, że jako wieloletni sekretarz kard. Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II wiele razy słyszałem od Niego, że miał świętych rodziców – mówił kard. Stanisław Dziwisz 

Emilia z domu Kaczorowska i Karol Wojtyła senior pobrali się 10 lutego 1906 r. w Krakowie w ówczesnym kościele garnizonowym Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Małżeństwu urodziło się dwóch synów: w 1906 r. Edmund i w 1920 r. Karol junior, a także córka Olga, która zmarła zaraz po urodzeniu. Po śmierci małżonki w 1929 r., Karol Wojtyła senior samotnie wychowywał swoje dzieci. Zmarł 18 lutego 1941 r. w Krakowie. 16 października 1978 r. ich młodszy syn został wybrany papieżem, przyjmując imię Jan Paweł II. Grobowiec rodzinny Wojtyłów i Kaczorowskich znajduje się w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Zobacz również << Głos wdzięczności dla Jana Pawła II na Jego 100. rocznicę urodzin >>

Podziel się tym wpisem: