Małopolski Portal Informacyjny

Andrychów - Wadowice - Kalwaria Zebrzydowska - Wieprz - Zator - Kęty - Sucha Beskidzka

W Spytkowicach znaleziono szczątki człowieka

W Spytkowicach znaleziono szczątki człowieka

Był to żołnierz niemiecki, który poległ w czasie II wojny światowej.
Foto: UG Spytkowice

Na naszych ziemiach wciąż wiele jest śladów i pamiątek II wojny światowej. Niektóre nadal pozostają ukryte, inne co jakiś czas wychodzą na światło dzienne. Tak stało się niedawno w Spytkowicach.

 

Jeden z mieszkańców tej miejscowości przekazał do Urzędu Gminy informację o wojennej mogile. Zapadła decyzja o tym, by szczątki pochowanego tam żołnierza wydobyć z grobu i przewieźć na cmentarz. Aby to jednak było możliwe, należało wszcząć procedurę ekshumacji. Wniosek w tej sprawie wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian skierował do Fundacji „Pamięć” z siedzibą w Warszawie.

Dopiero po uzyskaniu decyzji prezesa Instytutu Pamięci Narodowej można było odkopać szczątki z bezimiennej mogiły i przetransportować je na cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich. Zajęła się tym wyspecjalizowana w ekshumacjach firma z Katowic. Z grobu wydobyto zmineralizowane pozostałości zwłok niemieckiego żołnierza, a także guziki, paski i haki mundurowe.

To nie pierwsza taka sytuacja w gminie Spytkowice. Wcześniej ekshumowano szczątki dwunastu niemieckich żołnierzy, pochowanych w zbiorowej mogile w Ryczowie, przy ulicy Starowiejskiej. Zdarzyło się to dwa lata temu. (eł)

 

Zobacz również: Spytkowice. Cichy heroizm

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
0 0 głos
Oceń ten artykuł !
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podziel się przemyśleniami, skomentuj (nie wymagamy logowania).x
()
x